loader
Blog

Co freelancerzy powinni wiedzieć o podatkach

Ze względu na pandemię COVID-19 i inne okoliczności, więcej osób niż kiedykolwiek wykonuje wolny zawód. Niezależnie od tego, czy jesteś częścią gospodarki "gig" (Uber, Airbnb, itp.), czy pracujesz jako freelancer, powinieneś być świadomy wielu implikacji podatkowych związanych z pracą freelancera.

Zazwyczaj otrzymasz 1099-NEC (Non-Employee Compensation) i/lub 1099-K (Payment Card and Third Party Network Transactions), jeśli jesteś częścią gig economy, z których oba są informacją zwrotną, która jest zgłaszana do IRS i dopasowywana do Twojego zeznania podatkowego. Nawet jeśli nie otrzymasz formularza 1099, masz obowiązek zgłosić swój dochód na zeznaniu podatkowym, jeśli zarabiasz $400 lub więcej.

Niezależnie od tego, czy masz dorywczą działalność gospodarczą, czy też freelancing jest Twoim głównym zajęciem, jesteś zobowiązany do złożenia co najmniej Schedule C Profit or Loss from Business wraz z zeznaniem podatkowym. Schedule C raportuje dochód lub stratę z albo na własną rękę, lub jako jednoosobowa pomijany podmiot LLC. Tak czy inaczej, są pewne podatki, o których powinieneś wiedzieć. Istnieje siedem przedziałów podatkowych na rok podatkowy 2021: 10 procent, 12 procent, 22 procent, 24 procent, 32 procent, 35 procent i 37 procent.

Najwyższy indywidualny próg podatkowy na rok 2021 wynosi 37 procent w oparciu o dochód $523,600 dla jednego podatnika. Istnieje sześć dodatkowych przedziałów podatkowych, które zależą od statusu zgłoszenia. Według Fundera, średnie wynagrodzenie dla pełnoetatowego freelancera wynosi $68,300 rocznie, opodatkowane w wysokości 22 procent dla pojedynczego podatnika w 2021 roku. Oprócz stawki podatkowej, musisz zapłacić podatek od samozatrudnienia, kolejne 15,3 procent na szczycie wszelkich podatków dochodowych. Jeśli zatrzymasz się i pomyślisz o tym, możesz bardzo łatwo płacić 40 procent podatków i nawet o tym nie wiedzieć. Nikt nie chce oddawać rządowi 40 procent swoich dochodów, jeśli nie musi.

Jeśli jesteś freelancerem, który zdecydował się chronić swoje aktywa poprzez utworzenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (LLC), być może nie zdecydowałeś się na opodatkowanie jako coś innego niż jednoosobowa jednostka organizacyjna i nadal wypełniasz Schedule C. Mało znanym faktem jest to, że możesz pozostać spółką LLC i dokonać wyboru, aby być opodatkowanym jako S-Corporation lub C-Corporation.

Możesz wybrać opodatkowanie jako C-Corporation i płacić podatek liniowy w wysokości 21% na poziomie federalnym, ale C-Corporations nie są dla wszystkich. Istnieje coś, co nazywa się "podwójnym opodatkowaniem". Jeśli weźmiesz coś więcej niż pensja, jesteś opodatkowany dwa razy - raz na każdym zysku, a ponownie na "dywidendy" jesteś biorąc na. Większość freelancerów, którzy tworzą małą firmę, z tego powodu będą lepiej opodatkowane jako S-Corporation.

Spółka S-Corporation nie płaci podatku; zamiast tego, zyski i/lub straty przepływają do podatnika i są uwzględniane w jego osobistym zeznaniu podatkowym. Podatek od samozatrudnienia nie jest pobierany, ponieważ nie jesteś uważany za samozatrudnionego dla celów podatkowych. Podatek od samozatrudnienia to Social Security i Medicare (FICA). Kiedy jesteś zatrudniony w firmie, 7.65% jest potrącane z twojej wypłaty na FICA, a twój pracodawca pokrywa te 7.65%. Kiedy jesteś samozatrudniony, jesteś zarówno pracownikiem jak i pracodawcą i musisz zapłacić pełny 15.3 procentowy podatek od samozatrudnienia.

Chociaż dochód z korporacji S nie podlega podatkowi od samozatrudnienia w taki sposób, jak dochód z jednoosobowej działalności gospodarczej, to jeśli zdecydujesz się na opodatkowanie jako korporacja S, musisz wypłacać sobie wynagrodzenie w formie wynagrodzenia W-2, które podlega podatkowi FICA, co jest znane jako rozsądne wynagrodzenie. Dlatego mówienie, że "oszczędzasz" 15,3% nie jest do końca prawdą, ponieważ nadal będziesz płacił FICA od kwoty, którą wypłacasz w ramach rozsądnego odszkodowania.

Istnieje wiele sposobów na uzyskanie rozsądnego odszkodowania. Jednym ze sposobów jest zastanowienie się, ile zarabiałbyś wykonując tę samą pracę, gdybyś pracował dla firmy, która robi to samo, co ty. Z drugiej strony, ponieważ gig economy jest stosunkowo nowym obszarem, rozsądna rekompensata powinna wynosić co najmniej połowę tego, ile wynoszą Twoje zyski. Revenue Ruling 74-44 daje IRS prawo do recharakteryzacji dystrybucji S-Corporation lub "dywidend" jako wynagrodzeń podlegających opodatkowaniu od zatrudnienia. Rozsądne wynagrodzenie jest złożoną kwestią i nie jest to zagadnienie dla osób o słabym sercu, i nie należy próbować rozgryzać go na własną rękę. Spółki S-Corporations są kontrolowane właśnie z tego powodu.

Wybór statusu S-Corporation nie jest czymś, co trzeba zrobić od razu - można go wybrać już przy składaniu pierwszego zeznania podatkowego, wypełniając formularz 2553. Zazwyczaj masz czas do piętnastego dnia trzeciego miesiąca, aby złożyć wniosek o wybór statusu S; jeśli jednak nie dotrzymasz terminu, możesz złożyć spóźniony formularz 2553 zgodnie z Rev. Proc. 2013-30, o ile masz akceptowalny powód, którym może być po prostu to, że nie wiedziałeś o tym, dopóki nie zasięgnąłeś profesjonalnej porady.

Jak widać, to wszystko ma potencjał, aby stać się skomplikowane i nie powinieneś korzystać z pustej porady, aby stać się S-Corporation. Wypełnienie formularza 2553 to nie wszystko, co jest do tego: Większość czasu, freelancerów będzie zobaczyć, że dobrą rzeczą w freelancing jest to, że nie ma nad głową. Złą rzeczą jest to, że w czasie podatkowym, nie ma nad głową.

Jeśli pracujesz w domu jako freelancer, możesz skorzystać z ulgi na domowe biuro pod warunkiem, że używasz części swojego domu wyłącznie i regularnie jako głównego miejsca prowadzenia działalności. Jednak, jak w przypadku każdego dobrego prawa podatkowego, są plusy i minusy. W zależności od tego, której metody użyjesz, kiedy sprzedasz dom, będziesz musiał przenieść z powrotem całą amortyzację na tę część, którą nazwałeś nieruchomością biznesową. Jest to główne odliczenie, które biorą freelancerzy, ale ponieważ skutecznie amortyzujesz dom, w którym mieszkasz, odliczenie, które bierzesz dzisiaj, może nie przeważyć podatków, które zapłacisz jutro. Jeśli wynajmujesz mieszkanie, nie musisz się martwić o amortyzację.

Należy prowadzić ewidencję powierzchni domu i tego, jaką jego część wykorzystujemy jako domowe biuro, ponieważ elektryczność, woda, ubezpieczenie, podatki oraz inne bezpośrednie i pośrednie wydatki zależą od procentu, jaki wykorzystujemy na działalność gospodarczą.

Inne możliwe odliczenia obejmują wydatki na samochody i ciężarówki, utrzymanie obecności w Internecie, koszty materiałów nie będących na stanie magazynowym i inne, dla których istnieją wyjątki, szczególne wymagania i/lub więcej niż jeden sposób ich obliczania. Następnie pojawiają się tymczasowe zasady związane z COVID-19, które wchodzą w grę: na przykład, podczas gdy rozrywka biznesowa nie podlega już odliczeniu zgodnie z ustawą Tax Cuts and Jobs Act (TCJA) z 2017 r., posiłki biznesowe są nadal odliczane w 50 procentach, a ze względu na pandemię są tymczasowo odliczane w 100 procentach w latach 2021 i 2022, jak opisano w zawiadomieniu 2021-63.

W mojej karierze widziałem wielu freelancerów, którzy nie uważają, że ich dochody "liczą się", lub że nie są zgłaszane do IRS i nie muszą być wykazywane na ich zeznaniu podatkowym. Zaniżanie dochodu może być i będzie zdemaskowane podczas audytu - IRS nie jest głupi. Nie myśl, że możesz pokonać fiskusa otrzymując wypłatę w gotówce i mówiąc IRS, że zarobiłeś mniej niż wynosiły twoje rzeczywiste koszty utrzymania. Gotówka jest identyfikowalna, tak samo jak czek, i nawet jeśli jej nie wpłacisz, IRS ma różne sposoby na odtworzenie twojego dochodu. Może to być tak proste, jak zrobienie analizy przepływu gotówki, aby dowiedzieć się, co było płatności domu, a następnie faktoring w tym, że trzeba coś jeść, trzeba nosić ubrania - masz punkt. Jeśli nie zgłaszasz co najmniej tyle w dochodzie, to z czego żyłeś? To nie jest pierwsze rodeo IRS (Revenue Ruling 74-44 został w końcu napisany w styczniu 1974 roku) i nie, nie są oni rozproszeni przez pandemię. Zaufaj mi, po prostu nie można ukryć lub zamaskować swoje dochody.

Księgowi i autorzy cytują odliczenie home office i inne freelancer "czerwone flagi" dla freelancer lub audytu małej firmy, ale nie trzeba polegać na ich opinii. Sam IRS wyraźnie stwierdza, że komputerowy screening wybiera zeznania do audytu małych firm na podstawie formuły statystycznej, która porównuje Twoje zeznanie podatkowe z normami dla podobnych zeznań. Zeznania mogą być również wybrane do audytu, ponieważ zawierają transakcje, które przeprowadziłeś z kimś innym, kto jest poddany audytowi (np. osoba, która płaci Ci gotówką, której możesz być skłonny nie zgłosić).

Jak widzisz, istnieje wiele sposobów na określenie twojego dochodu, wiele przedziałów podatkowych, w których ten dochód może być opodatkowany oraz wiele odliczeń, zarówno tymczasowych jak i stałych, z których możesz skorzystać. Te zawiłości sprawiają, że uzyskanie profesjonalnej porady jest teraz ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Podczas gdy IRS ma doskonałą współpracę z sieciami podatkowymi, które wykonają Twoje zeznanie za darmo, jeśli się kwalifikujesz, zeznania freelancerów niekoniecznie są zeznaniami Free File. Możesz potrzebować profesjonalnej pomocy od licencjonowanego księgowego, który specjalizuje się w podatkach i ma doświadczenie w pracy z freelancerów i gospodarki gig.

Możesz myśleć, że można uzyskać pewne darmowe informacje i postępować samodzielnie, ale potencjalne niewiadome obecnych przepisów podatkowych sprawiają, że ważne jest, aby zatrudnić licencjonowanego księgowego, który specjalizuje się w podatkach. Wiele osób zakłada, że wszyscy księgowi specjalizują się w podatkach, ale tylko dlatego, że ktoś jest CPA lub ma stopień w rachunkowości, nie musi oznaczać, że specjalizują się w podatkach. Podatek jest subkulturą branży księgowej. Osoba jest zobowiązana do podjęcia tylko jednej klasy podatkowej, aby otrzymać tytuł licencjata w dziedzinie rachunkowości.

Gospodarka gigantyczna mogła rozkwitnąć podczas pandemii, ale liczne badania i publikacje sugerują zauważalny wzrost w tym kierunku na długo przed COVID-19, który trwa do dziś. Około 41 milionów osób w Stanach Zjednoczonych zostało sklasyfikowanych jako pracownicy gig w 2018 i 2019 roku. Zarówno firmy, jak i pracownicy nadal wybierają pracę zdalną lub freelance. Osoba może teraz wybrać "zdalny" jako lokalizację zamiast miasta i stanu podczas wyszukiwania pracy na Indeed.com, a Biuro Statystyki Pracy Stanów Zjednoczonych pokazuje, że 20,2 miliona pracowników opuściło swoich pracodawców między majem a wrześniem 2021 roku, ruch, który został nazwany Wielką Rezygnacją. Wymóg 1099-K, który pojawi się w 2022 roku, nie stał się częścią ustawy o amerykańskim planie ratunkowym bez powodu. IRS musi śledzić coraz więcej niezgłoszonych dochodów od freelancerów, czy jest to zamierzone, czy nie, i zbierać należne podatki.

Niezależnie od tego, czy znalazłeś się na boku, czy też czerpiesz cały swój dochód z freelancingu, możesz uniknąć pułapki podatkowej poprzez uzyskanie profesjonalnej porady.