loader
Blog

Negocjowanie właściwej daty rozpoczęcia pracy w nowej pracy

Cztery miliony Amerykanów zrezygnowało z pracy w lipcu 2021 roku, jak podaje U.S. Bureau of Labor Statistics. Do rezygnacji pracowników przyczynia się wiele czynników. Na przykład, niektóre osoby zmieniające pracę szukają większej elastyczności; niektóre chcą pracować dla firmy, która bardziej dba o ich ogólne samopoczucie i zdrowie psychiczne. Dla innych, ogólne wypalenie zawodowe wpłynęło na decyzję o zmianie pracy.

Jeśli jesteś jednym z ponad czterech milionów Amerykanów, którzy zmienili pracę w 2021 roku, znalezienie nowej pracy może być zarówno ekscytujące, jak i nieco przerażające. Jak więc upewnić się, że czujesz się gotowy do podjęcia nowej pracy? Kluczem jest wynegocjowanie odpowiedniej daty rozpoczęcia pracy.

Wskazówki dotyczące negocjowania daty rozpoczęcia pracy

Pracodawca może zapytać Cię podczas rozmowy kwalifikacyjnej o proponowaną datę rozpoczęcia pracy. Jednak większość terminów jest ustalana po zaakceptowaniu oferty pracy. Dzięki temu Ty i Twój nowy pracodawca możecie ustalić datę rozpoczęcia pracy, która będzie najlepsza dla obu stron.

Weź pod uwagę swoje wcześniejsze zobowiązania

Podczas negocjowania daty rozpoczęcia pracy, ważne jest, abyś wziął pod uwagę swoje wcześniejsze zobowiązania, które mogą wymagać przyspieszenia lub opóźnienia daty rozpoczęcia pracy. Zobowiązania te mogą obejmować wymagania obecnego pracodawcy (dwutygodniowe wypowiedzenie), wakacje rodzinne i inne zobowiązania osobiste, wymagania związane z przeprowadzką oraz Twoje zapotrzebowanie na wynagrodzenie.

Bądź szczery

Jeśli osoba prowadząca rozmowę kwalifikacyjną zapyta, czy jest jakaś data rozpoczęcia pracy, która będzie dla Ciebie najlepsza, bądź szczery. Pomyśl o negocjowaniu daty rozpoczęcia pracy tak samo, jak o innych warunkach zatrudnienia. Podczas negocjacji nie ma potrzeby zagłębiać się w szczegóły. Zamiast tego, określ swoją datę rozpoczęcia pracy w sposób konkretny, ale pozostaw ją otwartą na rozmowę w razie potrzeby. Jednym z przykładów tego, jak sformułować prośbę o datę rozpoczęcia pracy jest: "Jestem podekscytowany możliwością dołączenia do waszego zespołu. Najlepiej byłoby zacząć od 20-go, jeśli to ci odpowiada".

Negocjowanie alternatywnej daty rozpoczęcia pracy

Co powinieneś zrobić, jeśli firma poprosi Cię o rozpoczęcie pracy 20-go, a to Ci nie odpowiada? Po pierwsze, podziękuj za ofertę pracy i powtórz, że jesteś podekscytowany i entuzjastycznie nastawiony do tej możliwości. Ale nie zgadzaj się na datę rozpoczęcia pracy, co do której wiesz, że nie będziesz w stanie się jej podjąć.

Zamiast tego zaproponuj taką datę rozpoczęcia pracy, która będzie dla Ciebie najlepsza. Na przykład, zamiast mówić: "Mam zaplanowany na ten tydzień rodzinny rejs", powiedz: "Jestem podekscytowany, że mogę zacząć działać już pierwszego dnia, ale w tym tygodniu mam wcześniejsze zobowiązania. Zaczynając od 27 będzie działać świetnie, jeśli to działa dla Ciebie ".

Bądź elastyczny

Podobnie jak w przypadku wszystkich rodzajów negocjacji w sprawie zatrudnienia, bądź elastyczny. Jest bardzo mało prawdopodobne, że organizacja wycofa swoją ofertę pracy, jeśli nie możesz zacząć w określonym terminie. Jeśli masz problem z ustaleniem daty rozpoczęcia pracy, czy jest jakiś środek, który odpowiada obu stronom? Czy możesz ukończyć pewne zadania lub szkolenia przed datą rozpoczęcia pracy? Kluczem jest bycie otwartym i szczerym oraz znalezienie daty rozpoczęcia, która będzie korzystna dla obu stron. Chcesz się upewnić, że zobowiązujesz się do daty rozpoczęcia, która ustawi Ciebie i organizację na sukces. Ostatnią rzeczą, jaką chcesz zrobić, jest zmiana daty rozpoczęcia pracy w ostatniej chwili po uzgodnieniu konkretnej daty. Negocjowanie daty rozpoczęcia pracy to walka o swoje interesy. Pomoże Ci to również ustalić z nowym pracodawcą, czego może on oczekiwać od Ciebie jako członka zespołu. Jeśli okoliczności na to pozwalają, zawsze dobrze jest wziąć trochę wolnego między kolejnymi zatrudnieniami. Pozwoli Ci to na odreagowanie i zorganizowanie się z wyprzedzeniem, aby zmiana pracy przebiegła gładko i bezstresowo.