loader
Dokumenty

5 sposobów na przekształcenie siebie w adaptacyjnego lidera

W ostatnich miesiącach roku 2020 jedno jest pewne: nasz zawód i nasze życie zmieniły się w sposób, który dopiero zaczynamy rozumieć. Pandemia spowodowała gwałtowne i daleko idące zmiany w naszych priorytetach i sposobach pracy. Ludzie, którzy nigdy nie myśleli, że praca zdalna może się udać, teraz ją realizują. Ci, którzy wcześniej polegali na swoim zespole w kwestii pomocy technologicznej, teraz radzą sobie sami. Specjaliści, którzy czuli się najlepiej w pracy związanej z transakcjami i zgodnością, prowadzą rozmowy z klientami o charakterze doradczym i konsultacyjnym.

Nic nie mogło nas przygotować na to, z czym mamy teraz do czynienia, ale jedno jest pewne: firmy, które dobrze prosperują w tym czasie to te, które mają adaptacyjnych liderów, którzy potrafią zmienić kierunek, aby osiągnąć pozytywne rezultaty w swoich firmach.

Czym jest adaptacyjny lider?

Cambridge Leadership Associates definiuje przywództwo adaptacyjne jako,

"Praktyczne ramy przywództwa, które pomagają jednostkom i organizacjom przystosować się i rozwijać w trudnych warunkach. Jest to zdolność, zarówno indywidualna, jak i zbiorowa, do podjęcia stopniowego, ale znaczącego procesu zmian. Chodzi o zdiagnozowanie tego, co istotne, od tego, co zbędne, i doprowadzenie do prawdziwego wyzwania dla status quo."

Rozważ teraz cztery atrybuty adaptacyjnych wyzwań przywódczych:

  1. Wiele jednoczesnych zmian, które wpływają na siebie w złożony sposób
  2. Różne perspektywy: wyzwania wyglądają inaczej w zależności od punktu widzenia
  3. Niejasność: droga do przodu nie jest jasna
  4. Niepokój: presja, by coś zrobić

Brzmi znajomo? Każdy lider w każdej firmie jest obecnie wezwany do bycia liderem adaptacyjnym.

Jak zostać adaptacyjnym liderem

Większość tradycyjnych programów przywództwa nie uczy adaptacyjnego przywództwa. Skupiają się na takich rzeczach, jak rozwiązywanie problemów, delegowanie zadań, zarządzanie projektami, komunikacja i rozwój biznesu - wszystkie te umiejętności są kluczowe dla lidera. A jednak nie są one wystarczające. Liderzy muszą być odporni, wiedzieć, jak wpływać w górę, w dół i w poprzek, aby załatwić sprawy i przewodzić zmianom.

Zapisz się na

nasz BEZPŁATNY biuletyn e-mail

owyNie przegap naszych najlepszych treści.Wpisz adres e-mail * Wpiszadres e-mailZapisz się

To wysokie wymagania, ale jest to coś, czego można się nauczyć.

1. Myśl jak przedsiębiorca

W przeszłości księgowi szczycili się raczej swoją wiedzą techniczną i doświadczeniem niż gotowością do podejmowania ryzyka i zdolnością do przedsiębiorczości. Jednak w dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie, księgowi na wszystkich szczeblach firmy muszą myśleć jak przedsiębiorcy.

Co to oznacza? Jedną z najważniejszych umiejętności przedsiębiorcy jest zdolność do adaptacji. Muszą być otwarci na uczenie się nowych rzeczy i zdolni do reagowania na zmieniające się warunki rynkowe. Muszą rozpoznać, kiedy coś nie działa i zmieniać strategie, aż do momentu, kiedy uda im się to osiągnąć.

Jeśli uważasz, że chciałbyś, abyśmy mogli wrócić do tego, co było, nie myślisz jak przedsiębiorca. Zamiast trzymać się kurczowo jednej ścieżki lub jednego pomysłu, pasjonuj się poszukiwaniem właściwych rozwiązań dla swojej firmy i klientów - niezależnie od tego, dokąd cię to zaprowadzi.

2. Współpracuj

Adaptacyjni liderzy nie są samotnymi strażnikami. Zdają sobie sprawę, że nie mają całej wiedzy i umiejętności potrzebnych do osiągnięcia sukcesu. Zbierają najlepszych ludzi w swoim zespole, proszą o ich pomysły i włączają ich do własnego myślenia. Wiedzą, co nie wychodzi im najlepiej i szukają innych osób o unikalnych umiejętnościach, które uzupełniają ich własne.

Taka współpraca może (i powinna) mieć miejsce w Twojej firmie. Ale może też mieć miejsce w ramach sieci rówieśników lub z pomocą zewnętrznych konsultantów. Porzuć przekonanie, że musisz mieć wszystkie odpowiedzi. Rozwiązywanie złożonych problemów wymaga zbiorowego wkładu wielu interesariuszy, więc słuchaj i angażuj innych w proces podejmowania decyzji.

3. Naucz się czegoś nowego

Edukacja nigdy nie była tak dostępna jak teraz. Wiele firm odwołało lub odłożyło na później podróże, więc konferencje, kursy i seminaria stały się wirtualne. Jest to doskonała okazja do nauki w zaciszu domowym, ale nie ograniczaj się do tych, które oferują CPE. Naucz się nowej umiejętności lub zdobądź nowy certyfikat. Adaptacyjni liderzy stale gromadzą nową wiedzę, która pomoże im tworzyć wartość dla ich organizacji i klientów, rozwiązywać problemy i przyspieszać transformację.

4. Słuchaj swoich klientów

Bez względu na pozycję w firmie, księgowi są powołani do bycia liderami dla swoich klientów. Najbardziej użytecznym sposobem przewodzenia klientom jest słuchanie ich. Słuchaj nie tylko tego, co Twoi klienci mówią, że potrzebują, ale czytaj między wierszami, aby wiedzieć, czego naprawdę potrzebują.

Twoi klienci mogą mówić ci, że potrzebują zatrudnić więcej osób, ale tak naprawdę potrzebują zatrudnić innych ludzi. Od Ciebie zależy, czy uda im się dostrzec światło.

Zagłębiaj się w swoje rozmowy. Nie ma lepszego momentu na nawiązanie kontaktu niż ten, kiedy pracownicy przechodzą przez poważne wyzwania. Wykorzystaj swoją inteligencję emocjonalną, aby poczuć to, co oni czują i pomóc im w nawigacji zmian.

5. Bądź sobą

W pewnym momencie każdy patrzy na kogoś, kogo chce naśladować. Może to być inny partner lub menedżer w firmie, lider w społeczności, a nawet osoba publiczna, taka jak Nelson Mandela, Angela Merkel czy Steve Jobs. Inspirowanie się innymi jest wspaniałe, ale nie zapominaj, że Twoje własne unikalne talenty, doświadczenie i osobowość są kluczowymi elementami wartości, którą wnosisz do firmy.

Na przykład, jeden z liderów firmy, z którym pracuję, skłania się ku introwertycznej stronie spektrum. Podczas pandemii wiedział, że musi częściej komunikować się z pracownikami, więc zaczął nagrywać filmy, które można było udostępniać w całej firmie. W tych filmach dzielił się planami, celami i wynikami firmy - wszystkie doskonałe informacje, które jego zespół chciał usłyszeć. Ale to, co naprawdę przykuło ich uwagę, to moment, w którym jego wnuki przerwały nagrywanie filmu, a pracownicy mogli zobaczyć, w jaki sposób kontaktował się ze swoją rodziną. To pomogło im spojrzeć na niego w bardziej ludzki sposób niż w przeszłości.

Nie bój się być ludzki i przejrzysty. Kiedy czujesz się komfortowo będąc sobą w pracy, pozwalasz innym również pokazać swoje najlepsze ja.

Wizje i plany strategiczne, które miałeś w styczniu, mogą teraz wydawać się mrzonkami, ale adaptacyjni liderzy wiedzą, że mogą zmienić kierunek, ominąć przeszkody i wrócić na właściwe tory - nawet jeśli droga przed nimi jest nieco inna niż ta, którą wcześniej podążali.