loader
Dokumenty

Jak zbudować mentalność tworzenia wartości

Może nie myślisz o tym w ten sposób, ale spędzasz dużo czasu na ocenie wartości przedmiotów i usług. Bez względu na to, czy robisz zakupy w tradycyjnych sklepach detalicznych, czy w Internecie, co tydzień - jeśli nie codziennie - wybierasz przedmioty i określasz, czy są warte swojej ceny. Niektóre artykuły mogą zostać odłożone z powrotem na półkę lub usunięte z wirtualnego koszyka, ponieważ stwierdziłeś, że nie zapewnią wartości, która uzasadnia koszt. Innymi słowy, nie chcesz dać więcej, niż uważasz, że dostaniesz w zamian.

Chociaż cały czas podejmujemy tego typu decyzje, często nie zdajemy sobie sprawy, że relacja pracodawca-pracownik przebiega w bardzo podobny sposób. Kiedy zostajesz zatrudniony przez firmę lub przedsiębiorstwo, jej liderzy dokonują wstępnej oceny twojej wartości. Chociaż na tę ocenę składa się wiele czynników (w tym Twoje wykształcenie i doświadczenie oraz obecna pula talentów), pracodawca zasadniczo ocenia, czy wartość, jaką stworzysz dla organizacji, odpowiada wynagrodzeniu i innym kosztom, jakie poniesie, zatrudniając Cię. Pracodawca kontynuuje ocenę wartości pracownika podczas okresowych przeglądów wydajności, co prowadzi do podwyżki, degradacji lub obniżenia wynagrodzenia, zwolnienia lub zakończenia pracy.

Zrozumienie tej podstawowej rzeczywistości ekonomicznej jest niezwykle ważne, ponieważ nie jest ona wyjątkowa dla zawodu księgowego. Jeśli chcesz odnieść sukces, wstań każdego dnia myśląc o tym, jak stworzysz wartość dla swojego pracodawcy. Pracownicy, którzy tworzą wartość w sposób trwały, są nagradzani dodatkowym wynagrodzeniem, większą odpowiedzialnością, awansami i innymi możliwościami.

Niestety, wielu księgowych nie posiada - lub przynajmniej nie wykazuje - nastawienia na tworzenie wartości. W rzeczywistości zbyt często mają to odwrotnie. Oczekują, że pracodawca najpierw zrobi coś dla nich, na przykład: "Daj mi podwyżkę, a ja pokażę ci, co mogę dla ciebie zrobić" lub "Po otrzymaniu awansu pokażę, że potrafię pracować na wysokim poziomie".

Świetnym sposobem na rozwinięcie mentalności tworzenia wartości jest myślenie jak właściciel firmy. Postaw sobie wyzwanie, aby ocenić, jak poradziłbyś sobie z daną sytuacją lub co mógłbyś zrobić inaczej, gdyby to była Twoja firma i miałbyś bezpośredni wpływ na jej wynik. Istnieje prawdopodobieństwo, że gdybyś był samozatrudniony, byłbyś skoncentrowany na tym, aby być jak najbardziej produktywnym każdego dnia. Nie powinno być inaczej, gdy pracujesz dla kogoś innego. Przy okazji, jest to również doskonała zasada do naśladowania przy podejmowaniu decyzji o wydatkach służbowych, które zostaną zwrócone przez pracodawcę, jak na przykład: "Czy wybrałbym ten hotel, gdyby to były moje własne pieniądze, które wydaję?".

Oto tylko kilka sposobów na tworzenie wartości dla swojego pracodawcy:

  • Dostarczaj wyjątkową obsługę swoim klientom.
  • Zidentyfikuj możliwości zwiększenia przychodów.
  • Oceniaj, jak szybko zmieniający się krajobraz technologiczny wpłynie na biznes.
  • Doradzaj, motywuj i inspiruj swoich współpracowników.
  • Znajdź sposoby na bardziej efektywne działanie firmy.

Jeśli chodzi o ostatni punkt, nie wahaj się podnieść ręki i zaproponować swojemu pracodawcy sugestię, jak usprawnić działania. Jest to świetny sposób na dodanie wartości i wyróżnienie się. Zbyt często nowi lub stosunkowo niedoświadczeni pracownicy wahają się, czy to zrobić. Może to być spowodowane brakiem pewności siebie lub, być może, nie myślą jak właściciel. Mogą nie doceniać tego, że ich świeże spojrzenie często dostrzega możliwości poprawy praktyk, które wymagają remontu. Mogą również nie w pełni doceniać fakt, że są pewne rzeczy, o których mogą wiedzieć więcej niż inni, którzy mają dłuższy staż w organizacji. Oto wskazówka dla wtajemniczonych: byłem zachwycony, gdy nasi młodsi pracownicy w KPMG dzielili się pomysłami lub sugestiami. Często były to dobre pomysły, które staraliśmy się wdrożyć. Ale nawet jeśli nie były, okazywałam wdzięczność i zachęcałam do dalszego zgłaszania pomysłów!

Oto trzy konkretne sposoby budowania nastawienia na tworzenie wartości:

1. Zakwestionuj status quo

Zbyt wiele osób akceptuje sposoby wykonywania zadań bez krytycznego zastanowienia się, czy można je wykonać lepiej lub wydajniej. Wyrób w sobie nawyk kwestionowania i podważania status quo. Nie oznacza to bycia hiperkrytycznym, ale oznacza, że do każdego zadania podchodzisz z otwartym umysłem i świadomością możliwości poprawy. Kiedy zidentyfikujesz kwestię lub problem, który wymaga naprawy, spróbuj dowiedzieć się, jak zająć się tą sprawą i naprawić sytuację. Liderzy pomagają rozwiązywać problemy, a nie narzekać na nie! Zachowuj się jak lider, a będziesz proaktywnie zarządzać swoją karierą w sposób, który pomoże Ci osiągnąć sukces.

2. Przekazuj informacje zwrotne

Dwa z największych atutów, jakie posiadamy, to nasze umiejętności techniczne i świeże spojrzenie. Połączenie to może być niezwykle potężne, jeśli poświęcisz czas na udzielanie informacji zwrotnych. Spójrz poza liczby i podstawy zadań, które wykonujesz, aby zobaczyć szerszy obraz. Ponownie, myśl jak właściciel. Kilka przykładów:

Jesteś młodszym audytorem przydzielonym do przeglądu procesu zobowiązań firmy. Jednym z Twoich konkretnych zadań jest opracowanie schematu blokowego i udokumentowanie procedur klienta. Potwierdzisz również swoje zrozumienie istniejących przepływów pracy, przeprowadzając rozmowy z pracownikami. Przechodząc przez ich procesy, zadaj sobie pytanie: Czy jest coś, co można zrobić lepiej lub inaczej? Jakie kontrole można usprawnić lub poprawić? Czy procesy mogą być bardziej wydajne? Czy organizacja wykorzystuje dane i informacje generowane przez te procesy w sposób strategiczny? Istnieje wiele możliwości, aby dodać wartość i pozycjonować się jako strategiczny doradca biznesowy, jeśli przyjmiesz taki sposób myślenia.

Zostałeś wyznaczony do przygotowania indywidualnych federalnych i stanowych zeznań podatkowych osoby o wysokich dochodach. Podczas pracy nad zeznaniem zauważasz kilka możliwości planowania podatkowego, które, jeśli zostaną prawidłowo wdrożone, pozwolą tej osobie zaoszczędzić pieniądze w nadchodzącym roku. Czy znalazłeś czas, aby umówić się na spotkanie z klientem i wyjaśnić te możliwości? Prawidłowa odpowiedź brzmi: tak! To jest wartość dodana!

3. Stale się rozwijaj

Większość organizacji ma formalny proces oceny rocznej, aby zapewnić pracownikom informacje zwrotne na temat ich wyników i ustalić cele rozwoju zawodowego. Niektóre bardziej postępowe organizacje robią to dwa razy w roku. Moim zdaniem, jest to zbyt rzadkie, aby miało wartość. W szybko zmieniającym się świecie biznesu, musisz być najlepszy każdego dnia. Aby osiągać wysokie wyniki, potrzebujesz częstych informacji zwrotnych i rozwoju. Organizacje osiągające najlepsze wyniki coraz lepiej radzą sobie z wbudowaniem częstszych pętli informacji zwrotnej w formalne procesy HR, ale większość z nich jeszcze tego nie zrobiła. Jest na to proste rozwiązanie: Regularnie pytaj o informacje zwrotne! Zapytaj swojego bezpośredniego przełożonego. Zapytaj swoich klientów. Zapytaj swoich kolegów. Większość z nich będzie skłonna do szczerości i może pomóc Ci skorygować kurs i poszukać możliwości rozwoju zawodowego wcześniej niż później.

Każdy dzień stwarza możliwości dodania (lub odjęcia) wartości. Pamiętaj o tym, ponieważ w dłuższej perspektywie czasowej zdolność do tworzenia wartości dodanej będzie kluczowym wyznacznikiem Twojego sukcesu. Im więcej wartości dodasz lub stworzysz, tym większy sukces odniesiesz! Bez względu na to, czy pracujesz w księgowości publicznej, finansach korporacyjnych, administracji rządowej czy organizacji non-profit, nastawienie na tworzenie wartości przyczyni się do Twojego sukcesu i pomoże pozycjonować CPA jako najbardziej zaufanych i strategicznych doradców biznesowych.

Ten artykuł pierwotnie ukazał się w Insight Magazine Illinois CPA Society. Można go znaleźć tutaj.