loader
Dokumenty

Kącik Redaktora: Wyjaśnienie transakcji z Xero Hubdoc

Podczas gdy nie przychodzisz do AccountingWEB dla przełomowych wiadomości, możliwe jest, że wiesz, że platforma księgowości w chmurze Xero kupił partnera trzeciego dostawcy Hubdoc. Chciałbym poświęcić trochę czasu, dla Twojej korzyści, aby wyjaśnić, co moim zdaniem oznacza, jak również kilka innych szczegółów, które mogą być przydatne lub zabawne.

Po pierwsze, z korzyścią dla tych, którzy nie są włączone do obwodów wiadomości księgowych lub kanałów mediów społecznościowych własnych: 31 lipca Xero nabył Hubdoc za 70 milionów dolarów. Firma z Toronto stworzyła rozwiązanie do przechwytywania danych, które ma pomóc księgowym, księgowym i małym firmom usprawnić zadania administracyjne, takie jak zbieranie dokumentów finansowych i wprowadzanie danych.

Według Xero, to przejęcie przybliża firmę do osiągnięcia swojej wizji księgowości bez kodu, umożliwiając księgowym pomoc małym firmom w nadaniu sensu ich danym finansowym, w przeciwieństwie do ich gromadzenia. Istniejąca integracja między Hubdoc i Xero zapewnia usprawnione przechwytywanie danych, dane finansowe w czasie rzeczywistym oraz zorganizowane i zweryfikowane dane.

Hubdoc jest częścią ekosystemu stron trzecich Xero od 2014 roku. Oczekuje się również, że założyciele Hubdoc, Jamie Shulman i Jamie McDonald, pozostaną na miejscu, aby zarządzać relacją i raportować do Xero Americas President Keri Gohman.

W odniesieniu do transakcji, Gohman powiedział to w oświadczeniu: "Wniesienie Hubdoc do rodziny Xero pozwoli nam zrobić kolejny krok w dostarczaniu platformy, która płynnie łączy małe firmy z ich danymi finansowymi oraz księgowymi i księgowymi. Chodzi o przyspieszenie naszej zdolności do usprawnienia gromadzenia i klasyfikacji tych danych, aby małe firmy i ich doradcy mogli odpowiedzieć na ważne pytania i znaleźć trwały sukces."

Ok, teraz, gdy oficjalne oświadczenia są z drogi, co to wszystko oznacza dla Ciebie CPA i Ciebie księgowego i co jeszcze powinieneś wiedzieć?

Cóż, dla tych, którzy wciąż nie znają tych firm, można założyć, że zrobią to, aby zmienić ten fakt. Xero, który istnieje od 2006 roku, ma biura na całym świecie i jest w Ameryce Północnej od 2010 roku. Przyznają, że walczyli, aby zdobyć ziemię tutaj na głównego konkurenta Intuit.

Na innych rynkach międzynarodowych, gdzie Xero jest bardziej ugruntowana i Intuit przenosi się do, to inna historia, ale ten zakup, jak każdy strategiczny zakup, służy tylko pomóc tej sprawie. Hubdoc jest rzeczywiście międzynarodową firmą, ale dla wszystkich intencji i celów, będziemy trzymać się Ameryki Północnej i USA w szczególności.

Krótka wersja tej historii to prosty fakt, że podstawowy ekosystem księgowy jest do wzięcia. Mówię to z dwóch powodów:

1. Po pierwsze i najważniejsze, wystarczy spojrzeć na ekosystem stron trzecich z daleka i powiedzieć, że nie jest on dojrzały do konsolidacji.

2. Po drugie, zauważ jeden z identycznych ruchów z końca ubiegłego roku, kiedy Intuit kupił długoletniego partnera TSheets. To prawda, są różnice i podobieństwa, ale w końcu, odpowiednich producentów oprogramowania księgowego widział strategiczną okazję do wniesienia "w domu" produktów, które zostały opracowane, aby służyć konkretnej potrzeby, że główny producent produktu rachunkowości nie sam rozwijać. Pomyśl o tym.

Spójrz na krajobraz i niezliczone produkty przeznaczone do adresowania konkretnej funkcji i ostatecznie powiązać z powrotem (głównie za pośrednictwem niektórych API lub narzędzia integracji lub innego) do rdzenia rachunkowości. Dlaczego nie byłoby rdzeń producent produktu rachunkowości po prostu siedzieć z tyłu, niech trzeci producent rozwijać i dojrzewać swoją ofertę, aż dojrzały do picking?

Przyznaję, może to nie jest celem większości tych firm, ale być samodzielnym w coraz bardziej zatłoczonym rynku może dostać samotny bardzo szybko. Nie wspominając, większość z nich ma inwestorów do zaspokojenia w pewnym momencie i to sprawia, że finansowe i biznesowe sens połączyć się z konkurentem i rozwijać, a jeśli oferta i czas jest w porządku, połączyć się z głównym partnerem rachunkowości lub rozwijać poprzez przejęcie lub fuzję siebie.

Teraz, jak wspomniałem z Intuit i TSheets transakcji, to nie znaczy, że te ruchy są o "jeden-upping" konkurenta i biorąc konkurencyjnych członków ekosystemu z tabeli. W rzeczywistości, w oczach podstawowych nabywców księgowych, takich jak Intuit, Xero, a nawet Sage, gra końcowa jest nadal o oferowanie więcej do swoich małych i średnich klientów biznesowych i partnerów księgowych. Innymi słowy, jest to duża piaskownica, że każdy może nadal grać w, ale po prostu wiedzieć, że nasza nazwa jest teraz na "to" i best-of-breed piaskownicy rośnie.

Kilka innych punktów do odnotowania, jednym z głównych konkurentów Hubdoc jest ReceiptBank, który niedawno dodał funkcję Fetch nie całkowicie niepodobną do możliwości Hubdoc. Jest to funkcja, która zasadniczo stawia program do pracy, aby cyfrowo i automatycznie wyjść i uzyskać dane finansowe i inne dane, których program potrzebuje.

Na przykład w przypadku ReceiptBank ich metoda składania faktur Invoice Fetch pozwala ReceiptBank automatycznie pobrać powtarzające się rachunki i faktury Twoich klientów ze stron internetowych dostawców. Zarówno ReceiptBank, jak i Hubdoc automatyzują takie funkcje, oszczędzając klientom i ich księgowym czasu i wysiłku, a także jedną z wielu rzeczy, które Xero uznało za atrakcyjne w Hubdoc.

Teraz, dlaczego zdecydowali się wprowadzić Hubdoc nad ReceiptBank jest niejasne. Obie firmy z wszystkich ich podobieństw są częścią ekosystemu Xero i Intuit QuickBooks Online. ReceiptBank w rzeczywistości dołączył do ekosystemu partnerskiego Xero znacznie wcześniej w 2011 roku, podczas gdy Hubdoc dołączył w 2014 roku, mniej więcej w tym samym czasie, w którym dołączył do ekosystemu QuickBooks Online.

W tej kwestii oficjalna linia partii z Xero (poprzez oświadczenie rzecznika) jest taka, że "ważne jest, aby zauważyć, że podczas gdy to przejęcie pozwoli Xero zbudować głębszą, bardziej potężną integrację z Hubdoc w czasie, Xero jest otwartym ekosystemem. Oznacza to, że klienci nadal będą mieli wybór, aby używać aplikacji, które najlepiej spełniają ich indywidualne potrzeby, w tym innych aplikacji do przechwytywania danych."

Odpowiedź ReceiptBank nie była w sumie tak różna. Według Damiena Greathead, wiceprezesa ds. globalnych programów dla księgowych w RecieptBank, "Gratulujemy im obu. Hubdoc początkowo prowadził branżę w zakresie możliwości pobierania i gratulujemy im wyobraźni wokół tej funkcji. ReceiptBank ma przed sobą ekscytującą mapę drogową produktu i nie możemy się doczekać, aby dostarczyć ją społeczności księgowych i rachunkowych na całym świecie."

Jeśli chodzi o QuickBooks Online, zarówno Hubdoc, jak i ReceiptBank dołączyły do tego ekosystemu w 2014 roku. Podczas gdy Intuit nie miał bezpośredniego komentarza na temat konkretnego zakupu Xero, rzecznik powiedział, że "Intuit wspiera otwartą platformę, aby służyć naszym klientom i mają podobne możliwości zarządzania dokumentami wbudowane w QuickBooks Online i QuickBooks Online Accountant. Hubdoc był wspaniałym partnerem i gratulujemy im tej transakcji."

Innymi słowy, podobnie jak w przypadku zakupu TSheets, podczas gdy jest to oficjalnie produkt Intuit, TSheets pozostaje w ekosystemie Xero, a Hubdoc pozostanie w QBO.

Podsumowując, jeśli tego typu konsolidacja jest tonem dnia i wszyscy mogą naprawdę grać ładnie w tej samej piaskownicy, nie ma powodu, aby nie spodziewać się więcej takich transakcji w przewidywalnej przyszłości.