loader
Dokumenty

Kiedy dom nie jest już schronieniem: Pokonywanie wyzwań związanych z pracą w domu

Ludzie są stworzeniami z przyzwyczajenia, a jest to szczególnie prawdziwe w przypadku księgowych i księgowych. Rok 2020 przyniósł poważne zakłócenia w wielu naszych zakorzenionych nawykach, z których nie najmniejszym jest to, gdzie i jak pracujemy. Nawet jeśli jesteś przyzwyczajony do pracy w domu przez część czasu, istnieje duża szansa, że spędzasz w nim więcej czasu niż kiedykolwiek wcześniej. Teraz, zamiast domu jako miejsca, do którego można uciec pod koniec długiego dnia, wiele osób postrzega swój dom jako miejsce, z którego można uciec.

Ten efekt jest spotęgowany, jeśli masz dzieci, które doświadczają kształcenia na odległość tej jesieni. Chociaż pomysł robienia szkoły w piżamie brzmi atrakcyjnie, nasze dzieci w wieku szkolnym są obecnie proszone o uczynienie swoich salonów lub sypialni klasami. To może sprawić, że dzieci poczują się jak w "trybie szkolnym" (a może nawet nigdy).

Jako 15-letni weteran pracy w domu i homeschoolingu, chciałabym podzielić się kilkoma sposobami, dzięki którym możesz upewnić się, że twój dom pozostanie azylem, nawet jeśli rzadko z niego wychodzisz.

Miejsce na wszystko

Myśl o tym, że każdy ma swoje własne biuro brzmi atrakcyjnie, ale nie jest to praktyczne rozwiązanie dla każdej rodziny. Nawet jeśli masz bardzo mały dom, możliwe jest wydzielenie "stref" dla różnych zajęć zawodowych i szkolnych. Stworzenie stref dla różnych zajęć ma swoje zalety: Kiedy masz wyznaczone miejsca do pracy i relaksu, pokonujesz wyzwanie, jakim jest poczucie, że jesteś zawsze "włączony" i nie możesz się rozłączyć.

W miarę możliwości staraj się unikać wykonywania pracy - lub szkoły - w sypialni. Widok miejsca pracy, gdy próbujesz zasnąć w nocy, może utrudnić wyłączenie umysłu i faktyczne zaśnięcie. Unikaj również stołu w kuchni (miejsce najlepiej zarezerwowane dla rodzinnych posiłków i kontaktów) oraz kanapy w salonie (miejsce relaksu).

Jeżeli ty musisz ustawiać twój pracy strefy w przestrzeni ty zazwyczaj używać dla sen, połączenie, lub relaks, zawiera twój pracy strefę mały w ten przestrzeni pokoju. Wtedy, oddziela ten przestrzeń z pokojem divider, zasłona, lub jakaś inny wizualny cue ty możesz używać "zamykać drzwi" przy końcówką twój praca czas. Dzięki temu Twój dom nie stanie się, jak to określił jeden z kolegów, biurem z łóżkiem.

Zapisz się na

nasz BEZPŁATNY newsletterNie

przegap naszych najlepszych treści.Wpisz adres e-mail * Wpiszadres e-mailZapisz
się

Czas i granice

Być może teraz bardziej niż kiedykolwiek ważne jest, aby zachować jak najwięcej rutyny. Chociaż istnieje wolność, która wiąże się z elastycznością pracy w dowolnym czasie, bez granic, możesz szybko zacząć czuć się tak, jakbyś pracował przez cały czas. Co gorsza, może się okazać, że pracujesz więcej i robisz mniej ze względu na prawo Parkinsona (koncepcja, że praca rozszerza się, aby wypełnić dostępny czas).

Nie oznacza to, że musisz pracować w standardowym trybie 9-5. Wybierz, jakie godziny będą dla Ciebie najlepsze, aby wykonać swoją pracę, poinformuj swoich klientów i zespół, jakie będą Twoje godziny pracy i - to ważne - trzymaj się zadeklarowanego harmonogramu pracy.

Są tu pewne zastrzeżenia. Jeśli musisz rozbić swój czas pracy na wiele przedziałów czasowych, staraj się zaplanować 2-godzinne bloki czasu dla każdej sesji roboczej. Pozwoli Ci to wejść w flow pracy i pomoże uniknąć błędów, które mogą wynikać z szybkiego przełączania kontekstów.

Bądź też delikatny i elastyczny wobec siebie. Szczególnie jeśli masz w domu dzieci, zaplanowany czas pracy może nie pokrywać się w 100% z ich potrzebami. Pracuj z dziećmi, aby wytłumaczyć im, jak ważny jest czas poświęcony na pracę. W przypadku młodszych dzieci konieczne może być użycie wskazówek wizualnych - takich jak zabawna "czapka do myślenia", którą zakłada się na czas pracy - aby przypomnieć im, że w danej chwili jest się niedostępnym. Uznaj jednak, że będą sytuacje, w których będziesz odrywany od pracy. Dopóki te chwile są raczej wyjątkiem niż regułą, staraj się z tym pogodzić.

W odniesieniu do dzieci: Tej ostatniej wiosny wielu rodziców martwiło się, że edukacja ich dzieci cierpi, ponieważ nie "robili szkoły" od 8 rano do 3 po południu. Jedną z pierwszych rzeczy, jakich nauczyłam się jako rodzic wychowujący dzieci w domu, było to, że nie potrzeba siedmiu godzin dziennie, aby je wykształcić. Tradycyjny model szkoły zawiera wiele czasu na zarządzanie klasą, interakcje z rówieśnikami i zajęcia nieedukacyjne (lunch, wychowanie fizyczne, itp.) Oznacza to, że wasze dzieci mogą "skończyć szkołę" w porze lunchu, co z kolei oznacza, że mogą być gotowe do rozpoczęcia zajęć pozaszkolnych kilka godzin wcześniej niż zwykle.

Aby utrzymać czas spędzany przy ekranie (telewizja, media społecznościowe, gry itp.) na zdrowym poziomie, warto rozważyć wprowadzenie cichego czasu na czytanie po zakończeniu zajęć szkolnych. Można też wykorzystać ten dodatkowy czas po szkole, by pozwolić dzieciom na wzbogacenie zajęć (projekty artystyczne, nauka na interesujący je temat itp.) Oczywiście, jeśli trzeba wykorzystać czas ekranowy dla dzieci, by wykonać jakąś pracę - lub mieć trochę czasu dla siebie - nie jest to szkodliwe.

Przerwy we wzorcach

Częścią tego, co sprawia, że nasze normalne rutyny są tak przyjemne, jest zmiana tempa, która przychodzi z każdym nowym działaniem. Dzieje się to naturalnie, gdy jedziemy do biura, idziemy na lunch i wracamy do domu pod koniec dnia. Ale jak uzyskać tę samą zmianę tempa, gdy nigdy nie wychodzimy z domu?

Tworzenie i wykorzystywanie przerywników w ciągu dnia może sygnalizować Twojemu mózgowi i ciału, że nadszedł czas na "zmianę biegów" i przywrócić Ci to poczucie schronienia, którego może Ci brakować.

Jeśli masz w domu oddzielną przestrzeń biurową, przerwa we wzorcu może być tak prosta, jak pójście do kuchni na lunch i zamknięcie drzwi do biura na koniec każdego dnia pracy. Jeśli zamiast tego używasz stref, zaciągnięcie zasłony, odłożenie pracy, a nawet samo zamknięcie laptopa i podłączenie go do prądu może sygnalizować, że czas przejść w "tryb domowy". Możesz również wykorzystać rutynę na koniec dnia, która naśladuje Twój dojazd do domu: krótki spacer działa dobrze, podobnie jak krótka medytacja.

Odzyskanie domu jako schronienia

Te proste i łatwe do wdrożenia wskazówki i triki pomogły mojej rodzinie i mnie utrzymać zdrową integrację między życiem zawodowym a prywatnym przez ponad dziesięć lat. Nasze rutyny zostały zakłócone również w tym roku, ale posiadanie tych narzędzi pomogło nam zachować poczucie, że nasz dom jest schronieniem. Mam nadzieję, że pomogą one Tobie i Twojej rodzinie odzyskać przestrzeń domową dla relaksu i połączenia, jak również.