loader
Dokumenty

Najlepsze praktyki w zakresie zatrudniania pracowników zdalnych

Praktyki rekrutacyjne nie są już podyktowane fizyczną lokalizacją. Wykorzystując technologię, możemy poszerzać nasze zespoły o osoby z różnych miejsc geograficznych, poszerzać pulę talentów, obniżać ogólne koszty działalności i zapewniać lepszą obsługę klienta. Ale jak zatrudnić kogoś, kto nigdy nie spotka się z nim osobiście? Poniższe wskazówki mogą okazać się pomocne.

Pracuj nad dopasowaniem wewnętrznym

Zatrudnianie zdalne umożliwia dostęp do szerszej puli talentów, ale należy pamiętać, że nie każdy nadaje się do pracy zdalnej. Koniecznie trzeba wiedzieć, jakie cechy i umiejętności są niezbędne, aby odnieść sukces na danym stanowisku. Czy kandydaci muszą posiadać silne umiejętności komunikacyjne, przywiązywać dużą wagę do szczegółów lub posiadać zdolność do samomotywacji? Jakie cechy sprawią, że będą pasować do danej kultury organizacyjnej? Przed ogłoszeniem oferty pracy Twój zespół rekrutacyjny i osoby, które będą blisko współpracować z nowo zatrudnionym pracownikiem, powinny stworzyć tabelę kluczowych kompetencji, na podstawie której będziesz mógł oceniać kandydatów.

Stwórz opis stanowiska pracy neutralny pod względem płci

Nieuświadomione uprzedzenia językowe nie zawsze są oczywiste. Według Textio, "oferty pracy neutralne pod względem płci nie tylko przyciągają szerszą pulę kandydatów, ale także są obsadzane średnio o trzy tygodnie szybciej niż oferty pracy, w których zastosowano różne podejścia". Jeśli chodzi o pisanie opisu stanowiska pracy, słowa mają znaczenie. Według badań przeprowadzonych przez Harvard Kennedy School, identyczne ogłoszenia o pracę, w których użyto bardziej męskich niż kobiecych sformułowań, wpłynęły na postrzeganie przez potencjalnych kandydatów różnorodności płci, atrakcyjności pracy i oczekiwanej przynależności.

Tworząc opis stanowiska pracy, poświęć trochę więcej czasu na skupienie się na słowach, których używasz. Sformułowania związane z płcią mogą mieć wpływ na proces zatrudniania, zwłaszcza w dziedzinach historycznie zdominowanych przez mężczyzn.

Zapisz się na

nasz BEZPŁATNY biuletyn e-mailowyNie

przegap naszych najlepszych treści.Wpisz adres e-mail * Wpiszadres e-mailZapisz
się

Serwisy zdalnej pracy i TikTok

Przy zatrudnianiu pracowników zdalnych ważne jest, aby pozyskiwać kandydatów z puli osób poszukujących pracy, które są otwarte na pracę zdalną i możliwości pracy zdalnej. Nie wszyscy kandydaci chcą pracować zdalnie, więc poszukiwanie kandydatów, którzy tego nie chcą, jest stratą czasu zarówno Twojego, jak i ich.

Ponieważ praca zdalna zyskuje na popularności, istnieje kilka świetnych opcji zamieszczania ofert pracy, takich jak FlexJobs, We Work Remotely, Working Nomads i inne.

Jeśli chodzi o rekrutację, nie możemy również zapominać o mediach społecznościowych. Podczas gdy większość z nas zna się na umieszczaniu ofert pracy na LinkedIn, Twitterze i Facebooku, nie są to już najważniejsze platformy mediów społecznościowych. Global Web Index podaje, że "ponad 80 procent konsumentów w USA i Wielkiej Brytanii wskazało, że od czasu wybuchu epidemii COVID konsumuje znacznie więcej treści, a filmy online na YouTube i TikTok są podstawowymi formami mediów we wszystkich pokoleniach i dla wszystkich płci". Niektóre organizacje posunęły się nawet do tego, że zatrudniły wewnętrzne stanowiska "twórców treści TikTok", aby skupić się na zwiększaniu obecności marki firmy w Internecie. Nawet największe marki, takie jak Guess, Macy's i Ralph Lauren, wykorzystują TikTok do rekrutacji.

Wykorzystaj technologię

Podczas rekrutacji ważna jest doskonała komunikacja z zespołem wewnętrznym oraz z kandydatami. Wykorzystując odpowiednie technologie, możesz zautomatyzować swoje procesy, zapewnić kandydatom usprawniony i spójny proces oraz poczuć się tak, jakbyś spotkał się z nimi osobiście.

Technologie, które zalecamy do zatrudniania pracowników zdalnych, obejmują:

  • Oprogramowanie rekrut
  • acyjne. Skorzystaj z oprogramowania do rekrutacji, aby udostępnić ogłoszenie o pracę, śledzić i sprawdzać kandydatów, komunikować się z wewnętrznym zespołem rekrutującym oraz usprawnić proces od ogłoszenia o pracę do listu motywacyjnego.
  • Narzędzia do zarządzania projektami.
  • Skorzystaj z narzędzi do zarządzania projektami, które pomogą Ci i Twojemu wewnętrznemu zespołowi omówić cele związane z zatrudnianiem pracowników i prześledzić proces rekrutacji. Pomoże to zapewnić, że wszyscy są po tej samej stronie.
  • Wideokonferencje.
Większość osób jest już zaznajomiona z Zoomem i innymi opcjami wideokonferencji. Wykorzystanie wideo może ułatwić spotkanie z kandydatem i sprawić, że osoba przeprowadzająca rozmowę zdalną poczuje się tak, jakby osobiście spotkała się z zespołem rekrutującym.

Oceń swoich kandydatów

Udało Ci się przejść przez zdalne rozmowy kwalifikacyjne, teraz musisz ocenić swoich kandydatów. Na szczęście Ty i Twój zespół ds. rekrutacji opracowaliście schemat oceny, który pomoże Ci ocenić każdego kandydata pod kątem kluczowych kompetencji. Możesz również rozważyć przeprowadzenie testu predyspozycji lub innej oceny, która pomoże Ci wybrać osoby o odpowiednich umiejętnościach i temperamencie, które odniosą sukces na danym stanowisku.

Oceniając kandydatów, należy pamiętać, że w procesie rekrutacji łatwo jest kierować się uprzedzeniami. Jednak stosowanie kryteriów, standaryzacja procesu rekrutacji i powołanie zespołu ds. rozmów kwalifikacyjnych może pomóc w ograniczeniu nieświadomych uprzedzeń.

Rekrutacja nie jest uniwersalna. To, co sprawdziło się na jednym stanowisku, niekoniecznie musi się sprawdzić na innym w Twojej organizacji. Skupiając się na procesach rekrutacyjnych i odkrywając nowe kanały rekrutacji, można poszerzyć pulę kandydatów. Jeśli po zakończeniu procesu rekrutacji nie znajdziesz odpowiedniego kandydata, nie bój się zacząć od nowa i spróbować czegoś innego. Odpowiednia osoba na dane stanowisko jest na wyciągnięcie ręki, trzeba ją tylko znaleźć.