loader
 • Strona główna
 • Dokumenty
 • Przewodnik księgowego po rozwoju po pandemii [An Accountant's Guide to Post-Pandemic Growth]
Dokumenty

Przewodnik księgowego po rozwoju po pandemii [An Accountant's Guide to Post-Pandemic Growth]

Miniony rok był dla większości firm szalonym okresem. Niektóre radziły sobie wyjątkowo dobrze, podczas gdy inne z trudem utrzymywały klientów i rozwijały nową działalność. Bez podróży, nawiązywania kontaktów osobistych i innych tradycyjnych działań związanych z rozwojem biznesu, firmy musiały przestawić się na wideokonferencje, media społecznościowe i inne nowe cyfrowe strategie marketingowe i rozwoju biznesu. Nie zmieniło się jednak to, że pozyskiwanie i utrzymywanie klientów polega przede wszystkim na dostarczaniu wartości.

W 2021 roku gospodarka Stanów Zjednoczonych ponownie ożyje, a przed firmami otworzą się ogromne możliwości. Oto przewodnik, jak wykorzystać te możliwości, aby rozwijać się w świecie po pandemii.

Pielęgnuj klientów, których masz

Niektóre firmy wstrzymały inicjatywy marketingowe i rozwoju biznesu w 2020 roku, koncentrując się na przedłużających się terminach podatkowych, pomagając klientom w uzyskaniu pożyczek w ramach Programu Ochrony Płac (Paycheck Protection Program) i dostosowując się do zdalnych audytów. Wracając do działań związanych z rozwojem biznesu, nie zapominaj o wartości, jaką jest utrzymanie obecnych klientów.

Jeśli masz bloga, biuletyn e-mailowy, podcast i inne metody komunikacji, których używasz, aby dotrzeć do potencjalnych klientów, wykorzystaj je do nawiązania kontaktu z obecnymi klientami, aby byli świadomi wszystkich oferowanych przez Ciebie usług.

Niejednokrotnie zdarza się, że klienci wynajmują inną firmę do obsługi specjalistycznych usług, ponieważ nie są świadomi, że ich obecna firma może się nimi zająć. Nie zakładaj, że klienci czytają i zapamiętują szczegółowe informacje z Twojej strony internetowej. Kiedy klienci odwiedzają Twoją stronę internetową, zazwyczaj skupiają się na rozwiązaniu konkretnego problemu i rzadko się rozglądają. Okazjonalne przypominanie o innych sposobach rozwiązywania problemów i dostarczania wartości sprawi, że klienci pomyślą o Tobie, gdy będą mieli potrzebę.

Zapisz się na

nasz BEZPŁATNY biuletyn e-mailowyNie

przegap naszych najlepszych treści.Wpisz adres e-mail * Wpiszadres e-mailZapisz się

Skup się na doświadczeniu klienta

Jakość pracy, terminowość i doskonała obsługa to czynniki, które w znacznym stopniu przyczyniają się do zadowolenia klientów, ale również łatwość, z jaką obecni i potencjalni klienci mogą się z Tobą kontaktować.

Upewnij się, że udostępniasz klientom narzędzia umożliwiające łatwą komunikację, dostęp do informacji i współpracę z Twoją firmą. Zbyt często firmy skupiają się na technologiach, które poprawiają ich własną wydajność, a doświadczenia klientów schodzą na dalszy plan. Skupienie się na efektywności operacyjnej jest krótkowzroczne i nie uwzględnia faktu, że najważniejsza jest wartość dodana wynikająca z doświadczenia klienta.

Wszystko, co robisz, powinno skupiać się na ułatwianiu życia klientom. Oto kilka pomysłów:

 • Umieszczenie na stronie internetowej chatbotów, które odpowiadają na proste pytania lub szybko łączą klientów i potencjalnych klientów z kompetentnym i przyjaznym pracownikiem firmy w przypadku bardziej złożonych zapytań.
 • Wykorzystanie treści i mediów społecznościowych w strategii marketingowej w celu pozycjonowania firmy jako autorytetu w sprawach ważnych dla klientów
 • Wykorzystanie technologii, która umożliwia klientom udzielanie odpowiedzi na pytania, podpisywanie umów oraz bezpieczne wysyłanie i odbieranie dokumentów za pomocą urządzeń mobilnych
 • Aktualizowanie strony internetowej kancelarii, aby zapewnić atrakcyjny układ i treść, przyjazny wygląd dla urządzeń mobilnych, a potencjalni klienci mogli łatwo znaleźć dane kontaktowe, umówić się na spotkanie, pobrać bezpłatne materiały itp.

Ułatwiając życie klientom, ułatwiasz im odpowiadanie na Twoje prośby, co z kolei ułatwia życie Tobie.

Odzyskanie kampanii

Czy odwiedzający Twoją stronę pobierają materiały, a następnie nigdy nie korzystają z Twoich usług? Czy masz byłych lub nieaktywnych klientów, z którymi dawno się nie kontaktowałeś? Spróbuj zmienić ich w aktywnych potencjalnych klientów za pomocą kampanii zachęcającej.

W kampanii pozyskiwania klientów tworzysz specjalną listę e-mailową dla nieaktywnych klientów i prospektów i tworzysz kampanię e-mailową tylko dla nich. Zadbaj o to, aby kampania zawierała spersonalizowaną wiadomość, która doda - im bardziej trafny przekaz, tym większa szansa na odzyskanie ich biznesu.

W kampaniach pozyskiwania klientów stosujemy podstawową pięcioczęściową serię e-maili:

 1. Ponowne wprowadzenie
 2. . Nie rozpoczynaj komunikacji od e-maila promocyjnego, ponieważ może to być odstraszające. Zamiast tego zacznij od przyjaznego przedstawienia się i przypomnienia, że kiedyś razem pracowaliście (lub że wcześniej pobieraliście jakiś materiał). Rozważ możliwość ponownego zapisania się na Twój newsletter lub pobrania nowego materiału.
 3. Problem i rozwiązanie
 4. . Klienci nie współpracują z Tobą dlatego, że lubią otrzymywać audyty, zeznania podatkowe czy usługi doradcze. Robią to, ponieważ chcą rozwiązać jakiś problem. Dlatego Twój drugi email powinien pokazywać, że rozumiesz problemy, które muszą rozwiązać oraz to, w jaki sposób dostarczasz rozwiązania.
 5. Motywacja
 6. . Kampania pozyskiwania klientów nie jest dobrym momentem na twardą sprzedaż nieaktywnym klientom, ale możesz wykazać się kreatywnością w zachęcaniu ich do powrotu. Rozważ zaoferowanie zachęty, np. bezpłatnej 30-minutowej konsultacji, listy kontrolnej z informacjami, które mogą im się przydać, darmowego ebooka lub białej księgi albo zaproszenia na webinarium.
 7. Testimonial/opinie klientów
 8. . Testimoniale i pozytywne opinie klientów to niezwykle cenne materiały marketingowe. Miło jest mówić o tym, jak wspaniałe są Twoje usługi, ale jeszcze skuteczniej jest pozwolić, aby sukcesy innych mówiły same za siebie. Dzielenie się opiniami klientów tworzy poczucie zaufania między Tobą a potencjalnym klientem i pomaga budować Twój autorytet.
 9. E-mail ostatniej szansy
. Kiedy klient rozważa ponowne nawiązanie współpracy z Tobą, musi przezwyciężyć obiekcje. Obiekcje mogą dotyczyć ceny, obaw, że nie otrzymają wystarczającej wartości, nie mają czasu, nie spełnią ich potrzeb itp. W swoim ostatnim mailu uwzględnij ich prawdopodobne obiekcje i pokaż, że nie tylko Twoje usługi są tego warte, ale Twój zespół może pomóc im uzyskać największą wartość.

Kiedy wybiegamy w przyszłość, ważne jest, aby działać świadomie. Podejdź świadomie do swoich działań marketingowych, inicjatyw rozwoju biznesu i strategii wzrostu w świecie po pandemii, a Twoja firma będzie prosperować w jaśniejszej i pełnej nadziei przyszłości.