loader
Dokumenty

Stanowe implikacje podatkowe pracy w domu

W związku z epidemią COVID-19 znacząco zmieniła się siła robocza w kraju. Pew Research podaje, że w grudniu 2020 roku aż 54 proc. pracowników chciało nadal pracować zdalnie, nawet po zakończeniu epidemii. Praca w domu niesie ze sobą wiele obaw z punktu widzenia księgowości.

Wymogi podatkowe dla pracowników zdalnych różnią się znacznie od tych dla pracowników stacjonarnych, i to nie bez powodu. Praca w domu oznacza zazwyczaj przeniesienie ciężaru infrastruktury na państwo, z którego pochodzi dana osoba. Niestety, jurysdykcje takie jak Nowy Jork czy Kalifornia mogą uznać, że brakuje im podatków na utrzymanie infrastruktury ze względu na to, jak wiele osób opuściło stan ze względu na możliwość pracy zdalnej. Jakie implikacje podatkowe wiążą się z tym wzrostem liczby pracowników zdalnych?

Opodatkowanie pracowników przed wprowadzeniem systemu COVID

Przez wiele lat pracodawcy monitorowali miejsca pobytu swoich pracowników, aby płacić podatki do właściwej jurysdykcji. W mniejszych stanach, gdzie pracownicy często przekraczali granice w poszukiwaniu pracy, podatki mogły być dzielone pomiędzy kilka okręgów administracyjnych. COVID sprawił, że cały system uległ zmianie, w wyniku czego stare metody opodatkowania nie mają już znaczenia. Przy tak dużej liczbie pracowników zdalnych, państwa musiały na nowo przemyśleć swój paradygmat podatkowy.

Na szczęście wiele z nich dostrzegło sens zwolnień dla pracodawców. Kiedy wybuchła pierwsza epidemia, firmy zamknęły się, ale presja na wydajność i zyski była zbyt duża. W krótkim czasie przestawili się na wyrafinowany paradygmat pracy w domu. Pracodawcy szybko zwrócili się do władz stanowych z obawami dotyczącymi opodatkowania. W tych niespokojnych czasach, stany zrzekły się części zobowiązań podatkowych, które firmy musiałyby płacić za pracowników pracujących w danym miejscu.

Obecnie, gdy praca zdalna staje się coraz bardziej powszechna i prawdopodobnie się utrzyma, firmy mają więcej pytań, np. jak długo będzie trwało moratorium na pobieranie tych podatków.

Zarejestruj się za darmo, aby kontynuować czytanie

Rejestracja jest w 100% darmowa i zapewnia nieograniczony dostęp do najnowszych wiadomości, porad i spostrzeżeń z dziedziny księgowości każdego dnia. Oprócz dostępu do tego ekskluzywnego artykułu, możesz:


Blokada treści, ikona zaznaczenia


Przeglądać wszystkie treści
AccountingWEBBlokada
treści
, ikona zaznaczenia.


Komentować artykułyDostęp do

treści terazRejestracjaMasz już

konto? Zaloguj się tutaj