loader
Dokumenty

Współpraca z klientami w celu stworzenia programu utrzymania miejsc pracy po kryzysie

Co ważniejsze, niezależnie od tego, czy Twoi klienci o tym wiedzą, czy nie, potrzebują również pomocy w utrzymaniu i aktywizacji swojego najcenniejszego zasobu - pracowników - w celu zapewnienia ciągłości działania. Oto jak:

Unikaj negatywnego, reakcyjnego nastawienia

W sytuacji, gdy sprzedaż i przychody nagle spadają z klifu, Twoi klienci mogą być nadmiernie skoncentrowani na cięciu kosztów ogólnych. Koszty pracy są kuszącym miejscem do rozpoczęcia, ponieważ jest to znacząca pozycja. Ważne jest jednak, aby nie pozwolić klientom na przyjęcie postawy "tnij, tnij, tnij".

Oczywiście, nie chcemy dyskredytować tego, że klienci muszą reagować na ekonomiczne skutki COVID-19. To są wyjątkowe czasy i każdy biznes musi sobie z nimi poradzić. Jednocześnie klienci muszą myśleć o szerszej perspektywie. Dużo zainwestowali w swoje talenty, aby znaleźć się w miejscu, w którym są obecnie. Pozbycie się wysokiej jakości pracowników w imię cięcia kosztów będzie miało długofalowe konsekwencje - zarówno w postaci kosztów ich późniejszego zastąpienia, jak i uderzenia w morale.

Jeśli Twoi klienci rozważają zwolnienie najlepszych pracowników, zachęć ich do cofnięcia się o krok. Pomóż im znaleźć inne sposoby na zaoszczędzenie pieniędzy lub wygenerowanie nowych przychodów.

Podczas gdy musimy mieć na uwadze stronę finansową i utrzymanie przepływu gotówki w kryzysie, redukcja personelu powinna być ostatecznością.

Dołącz do naszej listy mailingowejPodaj

swój adres e-mail, aby zapisać się do naszego newslettera i otrzymywać co tydzień najlepsze informacje z AccountingWEB.Wpisz adres e-mail * Wpiszadres e-mailZapisz
się

Trim the Fat

Do niedawna pracodawcy cieszyli się najdłuższą ekspansją gospodarczą w historii USA i mieli do czynienia z rekordowym bezrobociem, które utrudniało zatrudnianie dobrych pracowników. Z tego powodu wiele firm było nieco leniwych, jeśli chodzi o pozbywanie się nieudaczników.

Twoim klientom będzie łatwiej stawić czoła zwolnieniom, jeśli już zidentyfikują osoby z problemami z wydajnością i złym nastawieniem. Jeśli Twoi klienci nadal mają pracowników, którzy nie powinni tam być, upewnij się, że zajęli się sprawami kadrowymi i prawnymi i pozwól im odejść - zrobią tym samym przysługę reszcie swojego zespołu.

Rozważ alternatywy dla zwolnień

Realia finansowe mogą wymagać cięcia wydatków, ale tymczasowe obniżki pensji, redukcja godzin pracy i wynagrodzenia lub bezpłatne urlopy są lepszym rozwiązaniem niż zwolnienia - zarówno dla pracowników, jak i pracodawców.

Jeśli Twoi klienci zamierzają pójść tą drogą, upewnij się, że liderzy i wyższe kierownictwo podzielą się bólem. Liderzy, którzy zadają pracownikom cierpienie, a sami nadal cieszą się z hojnych pensji i premii, nie zyskają lojalności ocalałych pracowników ani względów przyszłych potencjalnych pracowników.

Zachęcaj klientów do przewodzenia z przodu, zamiast pozwalać swoim ludziom ponosić ciężar trudności. To pomoże pokazać, że są atrakcyjnym pracodawcą, zarówno w dobrych, jak i złych czasach.

Bądź transparentny

Zachęcaj swoich klientów, aby skupili się na prawdziwej, spójnej komunikacji z pracownikami. Stosuj politykę "otwartych drzwi" - w przenośni, jeśli nie dosłownie - aby pracownicy, którzy chcą porozmawiać o tym, co się dzieje, mogli czuć się komfortowo przychodząc do nich. Kiedy pracownicy zadają pytania, odpowiadaj na nie tak szczerze, jak to tylko możliwe.

To buduje zaufanie u pozostałych talentów i zniechęca ich do opuszczenia organizacji, gdy tylko gospodarka zacznie się poprawiać.

Jeśli to możliwe, Twoi klienci powinni świadomie angażować pracowników w proces decyzyjny dotyczący działań związanych z cięciem kosztów. Warto rozważyć utworzenie grup zajmujących się rozwiązywaniem problemów, koncentrujących się na poszukiwaniu rozwiązań problemów i rozwijaniu nowych źródeł przychodów. Motywuje to pracowników, daje im poczucie kontroli w trudnym okresie i stanowi zachętę do pozostania w organizacji.

Doceniaj ciężką pracę i wkład

Twoi klienci mogą przechodzić przez trudny okres, ale nadal należy zwracać uwagę na pracowników, którzy wykonują dobrą pracę i doceniać ich wkład.

Zachęcaj swoich klientów, aby dawali ludziom do zrozumienia, że są doceniani, a ich ciężka praca ma znaczenie. To uznanie nie musi wiele kosztować. Miłe słowo lub darmowy lunch może przejść długą drogę w kierunku pielęgnowania tych relacji.

Kontynuuj inwestowanie w rozwój

W wielu organizacjach jednym z pierwszych obszarów, w których dochodzi do redukcji zatrudnienia i cięć budżetowych jest marketing. Jest to jednak często jedna z najgorszych decyzji, jakie mogą podjąć Twoi klienci w trudnych ekonomicznie czasach.

Zamiast eliminować pracowników marketingu i sprzedaży, zastanów się, co Twoi klienci mogą zrobić teraz, aby wyjść z obecnej sytuacji gotowym do przeskoczenia konkurencji. Sprzedaż i marketing to droga do tego celu.

W rozmowach z naszymi klientami, rozmawialiśmy z firmą, która zatrudniła specjalistę ds. rozwoju biznesu na krótko przed uderzeniem COVID-19. Gdyby nie obsadzili tej roli przed kryzysem, mogliby wykorzystać go jako wymówkę, aby nie zatrudniać. Jednak ta osoba pomogła im rozpocząć wszelkiego rodzaju rozmowy z klientami i umówić spotkania, których w przeciwnym razie by nie odbyli.

Kontynuacja pozyskiwania nowych firm może być tym, co utrzymuje klientów na powierzchni w tych czasach, więc zachęcaj ich, aby nie ograniczali inwestycji w rozwój firmy.

Bądź kreatywny w kwestii benefitów

W trudnych ekonomicznie czasach, wielu właścicieli firm oczekuje, że pracownicy pozostaną po prostu dlatego, że czują się szczęśliwi mając pracę. Jednak zwolnienia, cięcia budżetowe i słabe morale mogą sprawić, że największe talenty odejdą w każdej chwili. Jeśli Twój klient chce zatrzymać tych pracowników, musi dać im powody do pozostania.

Chociaż zachęty pieniężne mogą być trudne do zdobycia, nie są one jedyną korzyścią, jaką pracownicy cenią. Rozważ inne korzyści, które nie wiążą się z żadnymi kosztami lub są niewielkie:

  • Możliwości awansu
  • Mentoring
  • Dodatkowy rozwój zawodowy i szkolenia
  • Elastyczny grafik
  • Płatny czas wolny
  • Świadczenia wellness
  • Płatny czas na wolontariat

Różne osoby prawdopodobnie będą preferować różne zestawy świadczeń. Z tego powodu, Twoi klienci mogą chcieć pozwolić pracownikom wybrać świadczenia i dodatki z menu opcji, zamiast próbować znaleźć jedno uniwersalne rozwiązanie.

Zwolnienia mogą być koniecznym krokiem dla wielu firm. Jednak firmy, które bezkrytycznie zwalniają pracowników bez szukania alternatyw, mogą być oskarżone o niefrasobliwe podejście lub, co gorsza, bezczelne lekceważenie ludzkiego dobrobytu. Reputacja bezwzględności nie będzie działać na ich korzyść w przyszłości, a przywrócenie równowagi po kryzysie może kosztować więcej niż te środki oszczędzają teraz.

W dłuższej perspektywie lepiej jest zatrzymać talenty, które obecnie mają na pokładzie, za pomocą wszelkich niezbędnych środków. Nie zawsze wszystko będzie szło gładko. Ale tak długo, jak ty i twoi klienci utrzymują firmę i jej zespół w najlepszym interesie i angażują pracowników w proces podejmowania decyzji, mogą oni przejść przez wszystko, co życie rzuci im na drogę.

Powiązane artykuły

Jakie koszty związane z pandemią mogą odliczyć klienci?

3 sposoby na poznanie księgowego potencjalnego klienta