loader
Dokumenty

Jak firmy prowadzone przez kobiety mogą zyskać przewagę w czasie pandemii

Większość właścicieli firm z pewnością spotkała się już z wieloma artykułami i coraz częstszymi kampaniami reklamowymi z różnych źródeł, których celem jest pomoc w zmianie profilu działalności w czasach niepewności. W miarę jak zbliża się pandemia koronawirusa, a wydarzenia w kraju i na świecie rzucają coraz większą plamę niepewności na globalny krajobraz gospodarczy, wiele osób analizuje swoje firmy w głębszy sposób i poszukuje nowych strategii. Niektórzy rozwijają nowe umiejętności i ofertę, podczas gdy inni odkrywają, jak podkreślić wcześniej niedoceniane umiejętności.

Ciekawy przypadek firm prowadzonych przez kobiety

Badanie opublikowane niedawno przez Amerykańską Izbę Handlową wykazało, że pandemia koronawirusa w nieproporcjonalnie dużym stopniu dotyka firmy prowadzone przez kobiety. Na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród właścicieli firm, której wyniki opublikowano w lipcu, 62% firm będących własnością mężczyzn stwierdziło, że ich firmy radzą sobie dobrze, w porównaniu z 47% firm będących własnością kobiet. 500 właścicieli firm zapytano również o plany dotyczące inwestycji, zatrudniania i rozwoju w ciągu najbliższego roku. Mężczyźni konsekwentnie odpowiadali z większą pewnością siebie. W swoim artykule dla Fortune Emma Hinchliffe trafnie zauważyła, że badanie wykazało "...(względny) optymizm, (który) wydaje się pozwalać właścicielom firm płci męskiej patrzeć w przyszłość swoich firm".

W kilku innych artykułach powtórzono wnioski z badania, przyjmując tezę, że pandemia dotknęła w nieproporcjonalnie dużym stopniu firmy prowadzone przez kobiety. Ja jednak zadaję sobie pytanie, czy taki wniosek jest uzasadniony w świetle wyników badania. Kiedy rozważam go w kontekście innych historii, które rozgrywają się w tym samym czasie - takich jak niedawny artykuł Forbesa, w którym podkreślono, że najlepsze reakcje na pandemię koronawirusa pochodzą z krajów kierowanych przez kobiety - zastanawiam się, czy redukcyjny optymizm = wzrost = dobry biznes, na którym opiera się badanie, ma rację bytu w dzisiejszym środowisku. Czy nie moglibyśmy postrzegać obecnego pesymizmu kobiet prowadzących małe firmy jako elementu względnej siły?

Wycena umiejętności miękkich

Jeśli kiedykolwiek starałeś się o pracę, pisałeś CV lub przeglądałeś życiorys, prawdopodobnie znasz pojęcie "umiejętności miękkich". Są to umiejętności, które - oprócz umiejętności technicznych lub "twardych" - są historycznie wykorzystywane, aby sprzedać siebie jako pożądanego członka zespołu. Na myśl przychodzą takie rzeczy, jak umiejętności komunikacyjne, krytyczne myślenie, proaktywne podejście i wiarygodność. O ile są to cechy, które tradycyjnie czyniły z kogoś pożądanego pracownika, niekoniecznie znajdowały się one w czołówce cech pożądanych przez właściciela firmy. W rzeczywistości optymistyczna, dalekowzroczna i bohaterska postawa, o której wspomina się w badaniu Izby Handlowej, silnie wpisała się w kulturowe postrzeganie tego, co tworzy odnoszącego sukcesy właściciela firmy. Wydaje się jednak, że pandemia koronawirusa zmieniła i nadal zmienia to kulturowe postrzeganie na wiele sposobów.

W świecie księgowości, która jest zawodem opierającym się na danych i ogólnie przyjętych metodach, większość z nas regularnie myśli o twardych umiejętnościach. Sprawdzamy, czy możemy zaufać podanym liczbom, analizując sposób, w jaki do nich doszliśmy. Klientów tradycyjnie przyciąga wiedza i doświadczenie, dlatego przychodzą do nas właśnie w poszukiwaniu twardych umiejętności. Podczas gdy większość z nas spędziła znaczną część pandemii na doskonaleniu i budowaniu umiejętności twardych - na przykład zasad i procedur ubiegania się o fundusze pomocowe z SBA - bez wątpienia zauważyliśmy również konieczność budowania umiejętności miękkich. Jeśli pracujesz z małymi firmami, każdy dostawca usług, od płac przez kadry po strategów marketingowych w mediach społecznościowych, wydał komunikat, jeśli nie cały podręcznik, na temat tego, jak należy się teraz komunikować z klientami. Wszyscy jesteśmy teraz niezawodnie pewni, że każda odwiedzana przez nas strona internetowa związana z biznesem będzie zawierała jakąś wersję zasobnika COVID-19 i jakąś formę oświadczenia o solidarności - wszyscy jesteśmy w tym razem, jesteśmy tu, by pomóc itd. - itp. w widocznym miejscu na stronie docelowej. W grupach networkingowych małych firm, wśród mastermindów i na konferencjach raz po raz słyszę podobne rozmowy. Jak w tej sytuacji ekonomicznej prowadzić marketing z wyczuciem?

Zapisz się na

nasz BEZPŁATNY biuletyn e-mailowyNie

przegap naszych najlepszych treści.Wpisz adres e-mail * Wpiszadres e-mailZapisz
się

Siła we wrażliwości

W mojej głowie wciąż powtarzało się zdanie z artykułu w Fortune: "(...) względny optymizm, (który) wydaje się pozwalać właścicielom firm płci męskiej patrzeć w przyszłość swoich przedsiębiorstw". Zaniepokoiło mnie to, że prognozowanie trwałego lub ograniczonego wzrostu w przypadku kobiet właścicieli firm zostało przez przeoczenie porównane do braku umiejętności patrzenia w przyszłość. Jeśli przyjrzymy się temu, co sprawiło, że kobiece przywództwo odniosło o wiele większy sukces w walce z wirusem, jedną z rzeczy, które możemy zauważyć niemal natychmiast, jest umiejętność szybkiej i trafnej oceny sytuacji oraz komunikowania się w sposób uczciwy i szczery. W tym świetle możemy przyjrzeć się, w jaki szczególny sposób umiejętności miękkie tych liderek przyczyniły się do umocnienia pozycji ich krajów.

Komunikacja

W Niemczech Angela Merkel już na początku poinformowała swój kraj, że należy bardzo poważnie podejść do wirusa i że 58 milionów obywateli może zostać zarażonych. Dzięki temu, że potrafiła stawić czoła najgorszemu scenariuszowi i jasno przedstawić swoje stanowisko, wzbudziła w społeczeństwie zaufanie i przestrzeganie zasad. Do tej pory Niemcy osiągnęły jeden z najlepszych wyników - zaledwie 271 000 przypadków - w całej Europie i w krajach rozwiniętych. Wynik ten nieco podważa tezę, że pesymistyczna prognoza przynosi pesymistyczny zwrot.

Krytyczne myślenie

Na Tajwanie odnotowano do tej pory tylko 507 przypadków. Łącznie. Jest to w dużej mierze zasługą Tsai Ing-wen, która szybko wprowadziła 124 środki mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa. Co zadziwiające, środki te skutecznie ograniczyły rozprzestrzenianie się wirusa bez stosowania blokady. Mimo to przeprowadzono symulację scenariusza, w którym trzeba by się było znaleźć, aby upewnić się, że agencje rządowe są skoordynowane, sprawne i przygotowane.

Podejście proaktywne

Premier Islandii Katrín Jakobsdóttir szybko wprowadziła bezpłatne powszechne testy dla ludności Islandii. Dzięki temu Islandia dostarczy kluczowych danych do globalnej analizy na temat rzeczywistego tempa rozprzestrzeniania się wirusa i jego śmiertelności. W Finlandii Sanna Marin zaangażowała influencerów z mediów społecznościowych do dzielenia się aktualnymi informacjami naukowymi na temat zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa.

Wiarygodność

Przypomnij sobie pierwszą męską głowę państwa, jaka przychodzi Ci na myśl. A teraz spróbuj wyobrazić sobie, że organizuje on konferencję prasową, na której mówi wszystkim dzieciom w tym kraju, że nie ma nic złego w tym, że się boją. Dokładnie to zrobiła premier Norwegii Erna Solberg.

Jako kobieta prowadząca małą firmę konsultingową jestem przyzwyczajona do promowania swojej wiedzy na temat przepisów, oprogramowania i procedur. Tworzę systemy i osiągam wyniki. Jednak spędziłam niezliczone godziny na badaniu sposobu myślenia o sukcesie, tego, jak ludzie neurologicznie przechowują dane i jak można pozbyć się długo utrzymywanych, ograniczających przekonań. Cała ta wiedza przynosi korzyści moim klientom. I zaczynam o tym mówić, ponieważ ludzie potrzebują pomocy, aby zobaczyć więcej niż to, co dzieje się teraz. Obecnie pracuję ze strategiem biznesowym, który ma doświadczenie w terapii sportowej i pracy z energią. Sesje strategiczne są wypełnione praktycznymi wskazówkami, ale także dużą ilością pracy z energią, aby pomóc w tym, co zaczęłam rozumieć jako ekspansywny sposób myślenia. Niedawno uczestniczyłam w szkoleniu dotyczącym wyznaczania celów biznesowych i strategii, podczas którego, oprócz pisania harmonogramów i dzielenia celów na części składowe możliwych do zrealizowania działań, wszyscy uczestnicy wyrównali swoje czakry i stanęli przed gigantyczną tybetańską misą śpiewającą, która była gongowana podczas wizualizacji ich celów. Wszystkie były prowadzone przez kobiety.

Być może jako liderzy biznesu możemy czerpać inspirację od naszych światowych liderek. Podczas gdy w przeszłości nasze często holistyczne podejście do biznesu nie było doceniane lub nawet wyszydzane jako niemożliwie "woowoo", każdego dnia przekonujemy się, że wrażliwość i pomocna dłoń są coraz częściej tym, czego wszyscy szukają u zaufanego doradcy biznesowego. Faktem jest, że obecnie znaczna część badań wykazuje, że kobiety są tak samo zdolne do osiągania wybitnych wyników w dziedzinie przywództwa jak mężczyźni, jeśli nie bardziej. Mimo to kobiety wciąż są często proszone o dopasowanie się do reguł stereotypowego męskiego przywództwa w biznesie i na świecie oraz poddanie się ich ocenie. Mam nadzieję, że nadchodzi era, w której przywództwo kobiet będzie postrzegane jako coś oczywistego, a różnorodne style i perspektywy kobiet liderów będą poszukiwane ze względu na ich mądrość i wartość.

Najwyższy czas.