loader
Dokumenty

Pokrętne zasady wykorzystywania małżeństwa lub rozwodu jako schronienia podatkowego

Teraz jest czas nie tylko na przygotowanie się do tegorocznego sezonu podatkowego, ale również na dokonanie zmian, które pomogą zapewnić, że przyszłoroczny przebiegnie bezproblemowo. Często pomijaną strategią jest to, że przesunięcie daty ślubu lub rozwodu o jeden dzień na koniec roku, może spowodować znaczną różnicę w wysokości podatku za oba lata. Jednak poza podstawowymi zasadami, jest kilka subtelnych, ale ważnych szczegółów.

Zazwyczaj Twój stan cywilny na dzień 31 grudnia określa Twój status podatkowy na cały rok. (Jest pewien wyjątek: Jeśli twój współmałżonek zmarł w ciągu roku, nadal możesz złożyć wspólne zeznanie podatkowe). W związku z tym, IRS uważa cię za osobę zamężną przez cały rok, o którym mowa, nawet jeśli pobraliście się tuż przed upadkiem piłki na Times Square. Podobnie, IRS uważa cię za osobę samotną przez cały rok, nawet jeśli twój rozwód lub separacja prawna nastąpi dopiero 31 grudnia.

Załóżmy na przykład, że ty i twój przyszły partner zarabiacie mniej więcej tyle samo. W takim przypadku, małżeństwo przed końcem tego roku może być kosztowne. Powód: Podatki, które wasza dwójka będzie zobowiązana płacić jako małżeństwo od waszych łącznych dochodów, mogą okazać się o wiele wyższe niż te, które płacilibyście jako dwoje nieżonatych, którzy dzielą mieszkanie i wykazują dokładnie takie same dochody - jest to dziwactwo prawne znane jako "kara małżeńska". Jeśli jednak opóźnisz ceremonię do przyszłego roku, otrzymasz zwolnienie z kary za zawarcie małżeństwa w tym roku.

I odwrotnie, zawarcie małżeństwa w tym roku może być dobrym posunięciem, jeśli jedno z Was uzyskuje większość dochodów lub znacznie więcej niż drugie. Pary o różnych dochodach często otrzymują premię w postaci obniżonych podatków.

IRS stosuje porównywalne zasady do par, które się rozwodzą. Rozwodząc się pod koniec roku, zrzekasz się korzyści płynących ze wspólnego składania zeznań za cały rok. Aby zaoszczędzić na podatkach, musisz pozostać w związku małżeńskim po 31 grudnia. Co jeśli bycie singlem jest korzystne? Aby zakwalifikować się jako singiel, musisz pozbyć się współmałżonka do 31 grudnia.

Każdy rok stoi na swoim miejscu. Małżeństwa mogą być ukąszone przez karę w niektórych latach i cieszyć się premią podatkową w innych latach. Weźmy na przykład pod uwagę historię najdoskonalszej pary z dwoma karierami zawodowymi, Williama Jeffersona i Hillary Rodham Clinton. Clintonowie podlegali karze w latach 1983-1992, kiedy on otrzymywał roczną pensję w wysokości $35,000 jako gubernator Arkansas, a ona zarabiała znacznie więcej jako partner w firmie prawniczej w Little Rock.

Zyskiwali premię za lata 1993-2000, kiedy on otrzymywał roczną pensję w wysokości 200 tys. dolarów jako prezydent Stanów Zjednoczonych i był jedynym zarabiającym w rodzinie, dopóki ona nie weszła do Senatu w styczniu 2001 roku.

Aktualne wskazówki dla par rozważających rozwód lub separację prawną. Zwaśnieni małżonkowie, którzy zerwą swoje więzi w dowolnym momencie przed północą 31 grudnia, tracą korzyści wynikające ze wspólnego składania dokumentów przez cały rok. Tylko pary, które są w stanie wytrzymać do 31 grudnia mogą zaoszczędzić na podatkach. A co jeśli bycie singlem daje przewagę? Wtedy muszą rozważyć swoje małżeństwo do 31 grudnia.

Zyskiwanie na rozwodzie z końcem roku. Te podatkowe dziwactwa nie pozostały niezauważone przez niektóre pary o podwójnym dochodzie. Ku zaskoczeniu nikogo poza IRS, coraz więcej z tych par wyjeżdża na Haiti lub w inne równie wdzięczne miejsce, aby wziąć rozwód w grudniu, a następnie ponownie się pobrać w styczniu.

Niektóre zamożne pary ogłosiły w "60 Minutach" i innych krajowych programach telewizyjnych - co oni sobie myśleli?! - że wślizgują się i wychodzą z małżeństwa z corocznymi szybkimi rozwodami, tylko po to, by móc złożyć wniosek jako dwie osoby stanu wolnego i zaoszczędzić na podatkach. Nawet jeśli ich oszczędności były w dużej mierze kompensowane przez opłaty rozwodowe, ich wydatki również pozwoliły im na tydzień lub tak w karaibskim słońcu i kupić kilka dodatkowych ładnych prezentów świątecznych dla ludzi z powrotem do domu - wszystko dzięki uprzejmości tych zobowiązujących dusz w IRS.

Party poopers w IRS wydała prymitywne ostrzeżenie: Revenue Ruling 76-253 określa, że agencja będzie lekceważyć rozwód uzyskane wyłącznie w celu zaoszczędzenia podatków i będzie wymagać para do ponownego obliczenia ich podatków, jak gdyby pozostali małżeństwem na cały rok, co czyni para odpowiedzialna nie tylko za dodatkowe podatki, ale także dla odsetek i ewentualnych kar.

Jednak zaniepokojony IRS przyznaje, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby pary składały zeznania jako osoby samotne, jeśli tylko uzyskają regularny rozwód i po prostu będą żyć razem poza małżeństwem.