loader
Dokumenty

5 sposobów na ułatwienie klientowi poszukiwania środków finansowych

Zarówno teraz, jak i w przyszłości pojawią się problemy z przepływem gotówki i będą potrzebować kapitału w pośpiechu. Jak możesz im doradzić, jak go zdobyć?

W tym artykule przyjrzymy się pięciu prostym sposobom, w jaki można najlepiej doradzać klientom na ich drodze do zabezpieczenia niezbędnego finansowania.

1. Prognozowanie przepływów pieniężnych

Jest to zasada, którą musi zrozumieć każdy właściciel firmy. Często ludzie prowadzą swoje domowe finanse w zdyscyplinowany sposób, ale robią optymistyczne założenia dotyczące przyszłego biznesu, które wpędzają ich w poważne kłopoty.

Kiedy osoba otrzymuje wynagrodzenie i ewentualnie premię na koniec roku, wie dwie rzeczy:

  1. Jak duży przepływ gotówki mają teraz
  2. Możliwość uzyskania premii pieniężnej w przyszłości

Budżetowanie miesięcznych rachunków jest prognozowaniem krótkoterminowym. Oszacowanie wielkości rocznej premii i sposobu wykorzystania tych środków jest bliższe prognozowaniu długoterminowemu.

Prognozowanie przepływów pieniężnych dla firmy jest znacznie trudniejsze. Działalność może mieć charakter sezonowy - większe przychody odnotowuje się latem, a mniejsze zimą.

Spowolnienie gospodarcze może oznaczać, że klienci nie będą płacić na czas. Optymizm może być poważną przeszkodą. Jeśli biznes nagle się poprawi, właściciele firm mogą założyć, że jest to "nowa norma" i że dobre czasy będą trwać wiecznie.

Zwiększają wydatki, zamiast spłacać długi lub budować rezerwy gotówkowe. Szybko zapominają, że gospodarka i biznes działają w cyklach. Jeśli cykl się przesuwa i biznes zwalnia, łatwiej jest uznać to za chwilowe załamanie, a nie za zmianę ogólnego trendu.

Jako ich księgowy, możesz pomóc im zaplanować przyszłość. Muszą oni wdrożyć prognozowanie przepływów pieniężnych jako część planowania biznesowego. Muszą analizować dane, aby dostrzec zmiany trendu.

Jest to ostrożna strategia, ale może być również wykorzystana do podkreślenia możliwości. W przyszłości może nastąpić wzrost i ekspansja, jeśli właściciel firmy odpowiednio się przygotuje.

2. Znaczenie linii kredytowej

Kiedy twój klient rozpoczął swoją działalność, doradziłeś mu, aby natychmiast założył linię kredytową w swoim banku, a twoja logika była oczywista. Ich przepływ gotówki jest nierównomierny, ale rachunki muszą być płacone na czas.

Konsumenci gromadzą zadłużenie na kartach kredytowych, ponieważ o wiele łatwiej jest wydawać niż wykazać się dyscypliną i spłacić dług. Nagle okazuje się, że mają ogromne zaległe saldo.

Kiedy stopy procentowe są niskie, Twój klient może nie widzieć istotnego powodu, aby sprowadzić swoje zaległe saldo zadłużenia jak najbliżej zera. Wyjaśnij logikę najgorszego scenariusza: Jeśli gospodarka spowalnia, a klienci anulują zamówienia lub rozciągają płatności, potrzebujesz gotówki, aby utrzymać firmę na powierzchni. Linia kredytowa, którą utrzymują w swoim banku, jest najszybszym i najłatwiejszym sposobem na natychmiastowe uzyskanie pieniędzy.

3. Redukcja zadłużenia

Banki chcą pożyczać firmom, które będą je spłacać. Główną różnicą pomiędzy kredytami osobistymi i biznesowymi jest aspekt odpowiedzialności osobistej. Jeśli osoba jest winna pieniądze swojemu bankowi i nie wywiązuje się z umowy, bank ma inne możliwości.

Kiedy firma nie wywiązuje się ze spłaty pożyczki, jej możliwości są ograniczone, ponieważ banki są ostrożne. Jeśli twój klient nagle potrzebuje pożyczyć pieniądze, prawdopodobnie stanie się to w czasie, kiedy sprawy nie układają się dobrze dla firmy.

Jeśli bank pożyczył pieniądze, a klient dokonał płatności w terminie i spłacił pożyczkę, jest on w lepszej sytuacji niż firma, która pożyczyła większe sumy pieniędzy. Innymi słowy, masz historię firmy. Prognozowanie przepływów pieniężnych może pomóc przewidzieć, kiedy pojawi się nadwyżka gotówki, dając możliwość spłaty zadłużenia.

4. Nawiąż osobistą relację z pożyczkodawcą

Świat się zmienił. Bankowość nie jest już wykonywana tylko przez lokalne oddziały banków. Duże banki działają na rynkach wielostanowych. Przedsiębiorstwa mogą całkowicie ominąć banki. Pożyczki od pożyczkodawców Fintech może nie obejmować żadnej osoby do kontaktu osobistego.

Chcesz mieć twarzą w twarz relacje z kredytodawcami na lokalnym rynku. Banki wspólnotowe mogą być bliżej związane z lokalnym obszarem niż banki wielostanowe. Są one zazwyczaj prowadzone przez ludzi, którzy mieszkają w okolicy i należą do izby handlowej.

Ze względu na te lokalne powiązania, mają one interes w tym, aby lokalne firmy odniosły sukces. Jako właściciel firmy, powinieneś poznać swoich bankierów. Przyprowadzaj ich co jakiś czas do swojej firmy. Niech zobaczą, jak działa Twoja firma.

Jeszcze lepiej, niech klient podzieli się z nimi swoimi marzeniami na przyszłość. Powiedz klientom, aby starali się emocjonalnie zaangażować kredytodawców w sukces firmy. Kiedy chcą pożyczyć pieniądze, będą już wiedzieć, track record i jak zamierzają korzystać z pieniędzy. Mają też tendencję do podejmowania szybszych decyzji.

5. Zrozumieć dostępne programy pożyczkowe

Ludzie często zakładają, że banki są jedynym źródłem kredytu. Często jest to prawda, ale istnieją federalne i państwowe agencje, które istnieją, aby pomóc małym firmom zabezpieczyć finansowanie.

Na poziomie federalnym, Small Business Administration (SBA) współpracuje z kredytodawcami, zazwyczaj bankami. Istnieją trzy rodzaje pożyczek: 7(A) pożyczki, 505 pożyczki, które są zwykle związane z aktywami i mikropożyczki. Idea mikropożyczki według SBA to 50.000 dolarów lub mniej. Państwa również mają swoje własne programy.

Jako przykład, Nowy Jork ma swoją agencję Empire State Development, koncentrując się na przedsiębiorstwach zatrudniających poniżej 100 pracowników. Zapewniają oni nawet listę kontrolną dostępnych programów. Ty i Twój klient powinniście sprawdzić, jakie programy są dostępne w Twoim stanie i czy Twój klient się do nich kwalifikuje.

Wnioski

Wspólnym tematem przewijającym się przez wszystkie pięć przykładów jest znaczenie działania, a nie reagowania. Twój klient będący właścicielem firmy musi planować z wyprzedzeniem. Kiedy będzie potrzebował pieniędzy, linia kredytowa, relacje osobiste i historia bankowa powinny być na swoim miejscu. Prognozowanie przepływów pieniężnych jest istotnym elementem w tym procesie.

Księgowych, którzy chcą zaoferować wsparcie w zakresie wniosków o finansowanie dla małych firm, zapraszamy do pobrania najnowszego przewodnika ForwardAI na temat tego, jak kredytodawcy postrzegają wnioski o finansowanie. Dowiedz się, jak przeglądać księgę główną swoich klientów z myślą o pożyczkodawcy i pomóż im ustawić ich biznes na sukces. Pobierz go tutaj.