loader
Dokumenty

7 trendów, których księgowi powinni spodziewać się w 2022 r.

Jak szybko zmienia się życie i biznes! Era wyżu demograficznego jest już w rzeczywistości w lusterku wstecznym, więc nadszedł czas, aby specjaliści ds. księgowości zapoznali się z tym, co dzieje się teraz - i co jest poza horyzontem - a co będzie miało wpływ na ich praktyki i klientów biznesowych. Od zmian społecznych po rozwój zaawansowanych technologii - oto kilka rzeczy, które warto wziąć pod uwagę podczas poruszania się po zmieniającym się krajobrazie biznesowym.

Siedem zmian i trendów, które należy obserwować w 2022 roku

1. Trendy marketingowe

Obecność w Internecie w obecnym środowisku stała się niezbędna dla specjalistów ds. rachunkowości. Szacuje się, że 78 procent firm, które korzystają z mediów społecznościowych do marketingu siebie i zdobyć referencje wykonać lepiej niż ich rówieśnicy. Ponadto, video marketing i live video streaming zyskały na popularności jako dwa z najbardziej skutecznych sposobów na zwiększenie świadomości, ustanowienie wiarygodności i konwersji odbiorców docelowych. Firmy księgowe mogą chcieć zbadać sposoby wykorzystania marketingu wideo (np. samouczki wideo na YouTube lub sesje pytań i odpowiedzi na żywo na Facebook Live), aby zademonstrować swoją wiedzę i rozszerzyć swoje internetowe grono odbiorców.

2. Współpraca na odległość

Pandemia COVID-19 zmieniła sposób, w jaki firmy z niemal każdej branży obsługują swoich klientów. W przypadku niektórych firm księgowych spowodowała tymczasowe przejście od zatrudniania pracowników w biurze do zarządzania pracownikami zdalnymi. Współpraca z klientami zmieniła się z przeważającej liczby spotkań twarzą w twarz na spotkania wirtualne za pośrednictwem aplikacji do spotkań wideo. Podczas gdy pewne pozory "działalności jak zwykle" powróciły, wiele z tych zwrotów stało się trwałych. Podobnie jak inne rodzaje firm, biura rachunkowe muszą nadal dostosowywać się do "nowej normy" pracy z pracownikami i klientami. "Elastyczność" będzie w coraz większym stopniu stawała się słowem operacyjnym dla przyciągania talentów i współpracy z klientami.

3. Zapotrzebowanie na szybkość, wydajność i dostępność

Podobnie jak klienci innych rodzajów firm, klienci z branży księgowej oczekują szybkich odpowiedzi na pytania, szybkiego działania na żądanie i szybkiego rozwiązywania problemów. Platformy księgowe i płacowe w chmurze, które aktualizują dane w czasie rzeczywistym na różnych urządzeniach i zapewniają całodobowy dostęp na żądanie do raportów i analiz, umożliwiają księgowym zaspokojenie tych potrzeb.

W miarę jak coraz więcej branż przechodzi na systemy w chmurze, specjaliści ds. księgowości będą prawdopodobnie obserwować rosnące oczekiwania klientów dotyczące wydłużonych godzin wsparcia i niemal natychmiastowego czasu reakcji. Jak będziesz zarządzać tymi oczekiwaniami? Jakich narzędzi użyjesz, aby pomóc je zaspokoić?

4. Kryptowaluty

Sieci blockchain i kryptowaluty (waluty cyfrowe), którymi zarządzają i które monitorują, wydają się być czymś z filmów science fiction. Są one jednak obecne w prawdziwym świecie, gdzie ludzie na całym świecie używają kryptowalut do kupowania i sprzedawania towarów i usług. W przeciwieństwie do tradycyjnych form pieniędzy, kryptowaluty są aktywami cyfrowymi, które nie są kontrolowane przez centralny organ regulacyjny, taki jak rząd lub bank. Zamiast tego zdecentralizowana księga rozproszona, zarządzana przez sieć komputerową peer-to-peer, rejestruje transakcje między stronami.

IRS ustanowił pewne zasady dotyczące tego, jak kryptowaluta i inne wirtualne waluty powinny być zgłaszane dla celów federalnego podatku dochodowego. W miarę jak technologie walut wirtualnych stają się coraz bardziej popularne, zasady IRS i stanowych organów podatkowych dotyczące raportowania wymiany kryptowalut mogą ewoluować. Specjaliści ds. rachunkowości powinni być na bieżąco z wszelkimi zmianami, które mogą mieć wpływ na ich klientów.

5. Tokeny niezbywalne

Tokeny niezbywalne (NFT) to również aktywa oparte na blockchainie. Jednak zamiast reprezentować walutę, reprezentują one unikalne aktywa, takie jak dzieła sztuki, media lub treści cyfrowe. NFT jest zabezpieczeniem finansowym, które służy jako cyfrowy certyfikat własności charakterystycznego cyfrowego lub fizycznego aktywa. Każdy NFT jest jednostką danych przechowywanych w cyfrowej księdze (blockchain), skąd może być sprzedawany lub handlowany.

Chociaż IRS nie wydał jeszcze konkretnych wytycznych dotyczących traktowania NFT pod względem podatkowym, niektórzy eksperci przewidują, że agencja ostatecznie będzie wymagać, aby były one zgłaszane i opodatkowane jako wartości niematerialne i prawne. Jednakże implikacje podatkowe mogą być różne w zależności od okoliczności. Przy wielu pytaniach i niewielu odpowiedziach w tym momencie, firmy księgowe będą musiały obserwować aktualizacje.

6. Cyberprzestępczość

Zagrożenia związane z naruszeniem danych, kradzieżą tożsamości, oszustwami phishingowymi, oprogramowaniem ransomware i e-mailami z wymuszeniami wzrosły do alarmujących poziomów. Według badania z 2021 roku przeprowadzonego przez Accenture, przedsiębiorstwa doświadczyły w ubiegłym roku średnio 270 cyberataków - to 31-procentowy wzrost w stosunku do cyberataków w 2020 roku.

Firmy księgowe mają do czynienia z ogromną ilością wrażliwych informacji. Co więcej, wiele informacji wymienianych między księgowymi a klientami odbywa się teraz za pośrednictwem chmury. Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, krytyczne jest wprowadzenie zabezpieczeń w celu zmniejszenia ryzyka naruszenia bezpieczeństwa cyfrowego i niszczących skutków, jakie mogą one spowodować.

7. Pragnienie, aby jedno źródło zaspokajało wiele potrzeb biznesowych

Przedsiębiorcy mają więcej na głowie niż kiedykolwiek wcześniej. Wielu z nich uważa za uciążliwe i czasochłonne udawanie się do wielu źródeł w celu uzyskania odpowiedzi na swoje pytania i potrzeby związane z działalnością gospodarczą. Jednym ze sposobów, w jaki firmy księgowe mogą wykorzystać ten trend, jest rozszerzenie zakresu usług (oczywiście w zgodzie z tym, na co pozwala ich licencja). Na przykład, CorpNet's Partner Program umożliwia księgowym zapewnić jeden punkt do klientów dla ich rachunkowości i formacji biznesowych i zgodności potrzeb. Firmy, które upraszczają życie swoim klientom, przygotowując w ich imieniu zgłoszenia biznesowe (lub kierując ich do zaufanego partnera), mogą wyróżnić się na rynku, zwiększyć swoje przychody i wzmocnić lojalność klientów.

"Zmiana jest nieunikniona. Wzrost jest opcjonalny." - John C. Maxwell

Choć nie możemy przewidzieć przyszłości, jedno jest pewne: przed nami kolejne zmiany i wyzwania. Nikt nie może w pełni przygotować się na to, co ma nadejść. Możesz jednak pomóc swojej firmie wyprzedzić krzywą, obserwując trajektorię trendów takich jak te. Im więcej wiesz i rozumiesz na temat ich obecnego i przyszłego wpływu, tym lepiej możesz ocenić, co musisz zrobić, aby przetrwać i rozwijać się w zmieniającym się środowisku, które kształtują.