loader
Dokumenty

3 wskazówki, jak zmniejszyć obroty po sezonie podatkowym

Każdy sezon podatkowy ma swoje unikalne wyzwania, które stresują i przytłaczają specjalistów podatkowych, ale po ponad roku pracy zdalnej w czasie globalnej pandemii, wielu z nich osiągnęło punkt wypalenia. Nadążanie za zmieniającymi się przepisami dotyczącymi takich inicjatyw jak Program Ochrony Płac (Paycheck Protection Program - pożyczka PPP) pochłonęło dodatkowy czas i energię pracowników, którzy prawdopodobnie byli już i tak bardzo zmęczeni. Liderzy firm, teraz bardziej niż kiedykolwiek, muszą skupić się na dobrym samopoczuciu pracowników.

Partnerzy i menedżerowie powinni zastanowić się, w jaki sposób pomóc swoim pracownikom zregenerować siły po drugiej pandemii sezonu podatkowego, aby zmniejszyć wskaźnik rotacji pracowników. Po miesiącach pozostawania na dotychczasowych stanowiskach z powodu niepewności ekonomicznej, specjaliści aktywnie poszukują nowych możliwości. Ponadto, ponieważ coraz więcej firm decyduje się na pracę wirtualną, kandydaci nie są już ograniczeni geograficznie przy poszukiwaniu możliwości zatrudnienia. Jak zatem liderzy i menedżerowie firm mogą sprawić, by po stresującym sezonie podatkowym pracownicy czuli się wspierani i zadowoleni ze swojej obecnej roli? Oto kilka sposobów na złagodzenie wypalenia zawodowego w sezonie podatkowym, dzięki którym pracownicy będą mniej skłonni do rezygnacji z pracy.

Przeanalizuj i zresetuj swoje działania po zakończeniu sezonu.

Po oficjalnym zamknięciu sezonu podatkowego 17 maja, rozważ zorganizowanie spotkania zespołu w celu podsumowania wyników firmy, omówienia napotkanych przeszkód i określenia wniosków, które pozwolą na usprawnienie sezonu podatkowego w przyszłości. Potraktuj to jako post-mortem sezonu podatkowego. Czy obciążenie pracą było możliwe do opanowania, czy może należałoby zatrudnić dodatkowych pracowników? Czy można zastosować bardziej efektywną technologię? Czy są jakieś umiejętności, które pracownicy chcieliby dodatkowo przeszkolić? Omówienie tych kwestii może dać zespołowi możliwość wyrażenia sugestii lub obaw, a także pomóc liderom zrozumieć, co należy poprawić w przyszłym roku. Na przykład, jeśli pracownicy byli obciążeni pracą papierkową i ręcznym wprowadzaniem danych, warto zastanowić się nad technologią, która może zautomatyzować część procesu, aby zapewnić sprawne działanie zarówno pracownikom, jak i klientom. Pracownicy mogą być bardziej skłonni do pozostania w firmie, jeśli zobaczą, że podejmowane są proaktywne kroki w celu złagodzenia stresu i usprawnienia operacji na przyszły rok.

Zapisz się na nasz BEZPŁATNY biuletyn e-mailowyNie

przegap naszych najlepszych treści.Wpisz adres e-mail * Wpiszadres e-mailZapisz
się

Może to być również świetna okazja do wyrażenia uznania tam, gdzie jest ono należne. Ogólnie rzecz biorąc, pracownicy chcą czuć, że ich wkład jest doceniany, że podejmowane są działania mające na celu poprawę ich doświadczeń oraz że ich ciężka praca jest doceniana. W wirze sezonu podatkowego wielu pracowników może czuć się niedocenionych lub traktowanych jako coś oczywistego. Poświęcenie czasu podczas spotkania zespołu na wyróżnienie poszczególnych osób za ich szczególny wkład to niewielki, ale skuteczny sposób na podniesienie morale pracowników.

Bądź empatyczny.

Dla wielu osób miniony rok był wyzwaniem na płaszczyźnie zawodowej i osobistej, co przyczyniło się do tego, że niektóre talenty czują się w swojej pracy pozbawione motywacji i przytłoczone. Problem ten często nasila się w szczególnie pracowitych okresach i przy dużym obciążeniu pracą. Coraz częściej pracownicy, w tym przedstawiciele historycznie tradycyjnych zawodów, takich jak księgowość, oczekują od swoich liderów większej empatii i inteligencji emocjonalnej w miejscu pracy. Poczucie bezpieczeństwa emocjonalnego w pracy jest priorytetem dla utalentowanych pracowników, a niektórzy z nich są skłonni zmienić pracę, aby je znaleźć.

Empatycznym przywództwem można się wykazać na wiele sposobów - organizując regularne spotkania kontrolne z pracownikami, rozpoczynając spotkania zespołu od omówienia samopoczucia wszystkich osób lub po prostu zapewniając większą elastyczność każdemu, kto jej potrzebuje. Zrozumienie i uszanowanie faktu, że pracownicy mają czasem osobiste stresy lub obowiązki poza biurem, które mogą wpływać na ich wydajność w pracy, ma kluczowe znaczenie dla stworzenia środowiska pracy, w którym pracownicy będą chcieli pozostać.

Oferuj dodatki i świadczenia dodatkowe.

Innym sposobem na to, aby pracownicy czuli się docenieni, jest oferowanie im dodatkowych korzyści. Nagrody finansowe, takie jak podwyżka pensji czy premie są zawsze mile widziane. Jeśli jednak budżet na to nie pozwala, dodatkowe dni urlopu lub nawet tak proste dodatki, jak posiłki z cateringiem - lub, w miarę postępu działań mających na celu zmniejszenie dystansu społecznego, karty podarunkowe na lunch - to namacalne sposoby okazania uznania dla ciężko pracujących pracowników. Coraz więcej firm oferuje także nietradycyjne benefity, takie jak dni zdrowia psychicznego czy elastyczne godziny pracy. Przyjęcie takich świadczeń może spodobać się zarówno obecnym, jak i potencjalnym pracownikom. Choć samo zaoferowanie tych świadczeń nie zawsze wystarczy, aby przekonać wypalonego pracownika do pozostania w firmie, to z pewnością mogą one pomóc podnieść morale i przyczynić się do stworzenia bardziej pozytywnej kultury organizacyjnej.

Obecnie, bardziej niż kiedykolwiek, ważne jest, aby priorytetowo traktować zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie pracowników, szczególnie po kolejnym wyczerpującym sezonie podatkowym. Jeśli profesjonaliści z branży podatkowej czują się wysłuchani i docenieni przez kierownictwo firmy, są bardziej skłonni kontynuować rozwój swojej kariery u obecnego pracodawcy, zamiast szukać innych możliwości. W ostatecznym rozrachunku może to zaowocować silniejszą firmą, mniejszą rotacją i większym zadowoleniem pracowników.