loader
Dokumenty

Ustaw automatyczne otwieranie raportów opartych na chmurze w programie Excel

W miarę jak świat zmierza w kierunku coraz bardziej opartych na chmurze systemów księgowych, czasami napotykamy zakłócenia w naszych normalnych przepływach pracy.

Na przykład, jeśli używasz stacjonarnego programu księgowego, po wyeksportowaniu raportu do programu Excel otwiera się on automatycznie. Jednak programy księgowe oparte na chmurze często wprowadzają do tego procesu przeszkody przyspieszające. W tym artykule opiszę, z jakich przeglądarek należy korzystać, jeśli chcesz mieć bezproblemowy eksport raportów do Excela.

Do tego artykułu użyłem darmowej kopii próbnej dla QuickBooks Online przy użyciu następujących przeglądarek:

 • Chrome dla Windows
 • Firefox dla Windows
 • Edge dla Windows
 • Safari dla Mac.

Najpierw przejdźmy przez normalny przepływ pracy związany z eksportowaniem raportów z oprogramowania opartego na chmurze, takiego jak QuickBooks Online, do programu Microsoft Excel dla większości przeglądarek:

 1. Jak pokazano na rysunku 1, zaloguj się do swojej firmy QuickBooks Online lub skorzystaj z darmowej firmy testowej.
 2. Kliknij opcję Raporty.
 3. Wybierz raport, taki jak Zysk i strata.

Rysunek 1: Przeglądanie raportu zysków i strat w QuickBooks Online.

 1. Jak pokazano na rysunku 2, kliknij przycisk Eksportuj, który pojawia się w prawym górnym rogu raportu.
 2. Wybierz opcję Eksportuj do programu Excel.
 3. Kolejne kroki różnią się w zależności od przeglądarki:
 • Chrome, Firefox, Edge: Nazwa pliku wynikowego pojawia się w dolnej części okna przeglądarki. Kliknij nazwę pliku, aby otworzyć raport w programie Excel, jak pokazano w kroku 6 Rysunek 2.

Rysunek 2: Eksportowanie raportu QuickBooks Online do programu Microsoft Excel w Chrome, Firefox i Edge.

 • Safari: Zobaczysz szybki błysk na ekranie, gdy plik przeniesie się do folderu Pobrane, jeśli ten folder jest zadokowany u dołu ekranu. Jak pokazano na rysunku 3, możesz kliknąć ikonę pobierania, a następnie kliknąć ikonę związaną z raportem. Nie klikaj nazwy pliku, ponieważ to tylko odrzuca menu pobierania.

Rysunek 3: Będziesz musiał wyszukać pobrane raporty w Safari na komputerze Mac.

W tym momencie Twój raport powinien być otwarty w programie Microsoft Excel, najprawdopodobniej w widoku chronionym, który możesz na stałe wyłączyć, jeśli chcesz. Teraz wróćmy do kroku 6 z rysunku 2 powyżej i zobaczmy, jak dalej Chrome i Firefox mogą otwierać pliki automatycznie za Ciebie, jak pokazano na rysunku 4:

 1. Kliknij strzałkę sąsiadującą z nazwą pliku na pasku Pobrane.
 2. Wybierz opcję Zawsze otwieraj pliki tego typu.

Rysunek4: Kliknij przycisk Zawsze otwieraj pliki tego typu w Chrome i Firefoksie, by raporty otwierały się automatycznie.

Po tym jednorazowym zabiegu zarówno Chrome, jak i Firefox automatycznie otworzą za ciebie raport w programie Microsoft Excel. Niestety, możliwość automatycznego otwierania plików po pobraniu nie jest dostępna w przeglądarkach Edge i Safari, więc jeśli któraś z nich jest Twoją ulubioną przeglądarką, będziesz musiał nadal otwierać wyeksportowane raporty ręcznie.

Cofanie automatycznego pobierania plików

Jeśli z jakiegoś powodu zdecydujesz, że nie chcesz, aby raporty były otwierane automatycznie w programie Excel, Rysunek 5 pokazuje, jak wyłączyć to ustawienie w Chrome:

 1. Kliknij przycisk z trzema kropkami w prawym górnym rogu Chrome.
 2. Wybierz Ustawienia.
 3. Przewiń do dolnej części Ustawień.
 4. Kliknij Zaawansowane.
 5. Kliknij przycisk Wyczyść w sekcji Pobrane pliki.

Niestety, jest to opcja typu wszystko albo nic, więc jeśli ustawiłeś inne typy plików do automatycznego otwierania, np. pliki PDF, to one również nie będą się już automatycznie otwierać. Jak widać jednak, łatwo jest przywrócić tę opcję dla typów plików, które mają być otwierane automatycznie.

Rysunek 5: Możesz wyłączyć automatyczne otwieranie plików, ale jest to ustawienie typu "wszystko albo nic".